Последните данни за заетостта по време на мандата на Доналд Тръмп, които бяха изнесени в петък, му донесоха титла, на която нито един политик не би завидял – той ще бъде единственият президент на САЩ в съвременната история, който ще напусне поста с по-малко работни места в страната, отколкото при встъпването му в длъжност.

Глобалната пандемия, която Тръмп призна късно и имаше склонност да омаловажава или директно да отрича през по-голямата й част, нанесе сериозни поражения на щатската икономика в последната година от мандата му.

Тя изтри всякакво подобие на процъфтяващия пазар на труда, който той се надяваше, че ще го изстреля към втори мандат.

Вместо това министерството на труда информира в петък, че заетостта в страната намалява със 140 000, до 142.6 милиона, което е приблизително с 10 милиона по-малко работни места, в сравнение с преди пандемията.

За статистиката тези данни ще влязат в мандата на Тръмп, тъй като той напуска поста в края на месеца. Данните от настоящия месец пък ще бъдат обявени през февруари.

Няма обаче реалистични очаквания, че заетостта ще скочи достатъчно, за да бъдат възстановени близо 3-те млн. работни места по-малко през декември, в сравнение с януари 2017 г., когато Тръмп влезе в длъжност.

COVID-19 и вълната от рестрикции върху бизнеса и икономическата дейност, наложени с цел ограничаване на разпространението на вируса, засегнаха щатската икономика.

Заразата, която засегна близо 21.5 млн. американци и уби над 365 000, предизвика най-бързата и най-дълбока рецесия след Втората световна война.

Безработицата се изстреля от 3.5% през февруари 2020 г., което беше 50-годишно дъно, до 14.8% само за два месеца, след като над 22 милиона души изгубиха работата си. След това тя се понижи до 6.7%, но остава с 2 процентни пункта по-висока, отколкото беше, когато той положи клетва като президент.

На този фронт Тръмп не е единствен. Той е третият президент от Републиканската партия, който оставя по-високо ниво на безработица, в сравнение с встъпването си в длъжност. Другите двама са Джордж Буш баща и син.

Тръмп обяви, че ще предаде властта по правилатаДействащият президент обаче се закани, че това е само началото на борбата за велика Америка

През първите три години от мандата си Тръмп често изтъкваше това, че пазарът на труда се подобрява за чернокожите, заявявайки, че нито един друг американски президент не е направил толкова, за да подобри положението им.

Някои данни отчитат този факт. Безработицата сред чернокожите американци пада до 5.2% в края на 2019 г., което е най-ниското ниво, откакто министерството на труда започва да я следи. Това обаче е с близо 2 пункта над нивото на безработица сред белите американци.

До декември 2019 г. заетостта сред чернокожите беше нараснала с 8.1% от нивото в края на мандата на предишния президент Барак Обама. За сравнение, ръстът на заетостта сред белите в този период беше 3.3%, макар и от много по-голяма база.

COVID-19 обаче изтри всичките тези постижения и макар нивата на заетостта сред чернокожите да се доближават до нивата от началото на мандата на Тръмп, нивата на заетостта общо остават под тях.

Тръмп дойде на власт с обещанията за производствен ренесанс, като част от това беше Америка да бъде поставяна на първо място, което той противопостави срещу вносните стоки и компаниите, които бяха изнесли производството си в чужбина.

В първите му три години като президент имаше известно подобрение, като заетостта в производствения сектор нарасна с 3.8%. Други сектори, най-вече този на услугите, обаче допринасяха с по-голяма част към ръста на заетостта дотогава.

COVID-19 обаче нанесе точно на сектора на услугите най-тежкия удар.

Секторите на туризма, хотелиерството и ресторантьорството пострадаха от мерките срещу разпространението на заразата, а скокът в броя на случаите на COVID-19 в последните месеци нанесе нови поражения в тази сфера.

Щатската икономика губи общо 140 000 места миналия месец, но 500 000 са изгубени в сектора на туризма, хотелиерството и ресторантьорството, а заетостта в този сектор е с 18.5% по-ниска, отколкото когато Тръмп положи клетва като президент.

Какво може да се каже за сектора на производството? Днес в него има с 60 000 работни места по-малко, отколкото през януари 2017 г.