Цените на храните достигнаха 10-годишен връх
Средните цени на хранителните продукти в световен мащаб се повишават за втори пореден месец до най-високите си нива за последното десетилетие, показват данните на Агенцията по прехрана и земеделие към Организацията на обединените нации, цитирани от Ройтерс.
От агенцията прогнозират, че през 2021 година глобалното производство на зърнени култури ще бъде рекордно, но въпреки това ръстът му ще е по-нисък от този на потреблението.
Индексът на хранителните продукти, който следи движението на цените на основните земеделски продукти по света, достига 130 пункта в края на септември 2021 г., което е най-високото му равнище от 2011 г. насам.
През август стойността му достигна 128.5 пункта, като беше ревизирана във възходяща посока спрямо първоначално обявените 127.4 пуннкта.
На годишна база цените на храните се повишават с 32.8% през септември. Основните двигатели на този ръст са увеличаващото се потребление, особено в някои държави като Китай, съчетано с проблемите при събирането на реколтата и международните доставки.
Само през септември тази година цената на пшеницата регистрира повишение от 4%. Тази на растителните мазнини бележи ръст от 1.7% на месечна и цели 60% на годишна база. В началото на октомври палмовото масло достигна рекордни ценови равнища на фона на недостига на работна ръка в Малайзия, която е един от основните производители на суровината.
Захарта пък поскъпва с 0.5% през септември в резултат на лошите метеорологични условия в Бразилия през летните месеци.