Венецуелците минават масово на биткойн
Търговията с биткойн в разтърсената от политическа и икономическа криза Венецуела удари рекордни висини.
Новината идва в момент, в който напрежението в южноамериканската страна е достигнало до краен предел, а хуманитарната криза помита всичко по пътя си.
През миналата седмица изтъргуваните обеми биткойн в страната скочиха с 30%, до общо 2 454 броя, по данни на Coin Dance. Това е еквивалентно на приблизително 8.95 млн. долара на седмица и 1.20 млн. долара на ден. Към момента на подготвяне на материала биткойнът се търгъва срещу 3 553 долара.
Драматичният скок в изтъргуваните обеми през последната седмица демонстрира как жителите на Венецуела предпочитат да притежават най-скъпата виртуална валута в света вместо собствената си национална валута.
Търговията с биткойн (в боливари) на седмична база; източник: CNBC
Peer-to-peer търговията скача през последните седмици, докато местният боливар продължава рязко да губи стойността си поради хиперинфлацията, прегърнала страната.
Petro
Президентът Николас Мадуро ръководи страната в най-тежката икономическа криза в нейната история. Само през тази година се очаква инфлацията във Венецуела да достигне космическите 10 000 000%.
В резултат на катастрофата ооло 3 млн. венецуелци напуснаха родината си през последните 5 години, търсейки изход от влошаващите се условия за живот.
Покачващият се интерес към биткойн и други криптовалути в страната, която някога бе най-богата в региона, се дължи до голяма степен на икономическия колапс.
В началото на 2018 г. Мадуро създаде първата национална виртуална валута в света – petro.
Дигиталният актив бе създаден с цел управляващите да получат достъп до международно финансиране на фона на икономическата криза и санкциите, наложени на страната от САЩ и ЕС.
Petro на практика обаче не е криповалута, тъй като не е децентрализирана и не може да се добива, а е напълно в ръцете на венецуелското правителство.
Иновативното при нея бе, че по думите на Мадуро, тя е обезпечена с петролните запаси на Венецуела, която от свея страна е държавата с най-големи доказани петролни залежи в света,
Критиците на petro обаче набързо нарекоха творението „измама”, а търговията с него бе забранена в САЩ.