Премиерът на Люксембург Жан-Клод Юнкер предупреди, че ако Лисабонският договор не влезе в сила, ЕС не може да продължи разширяването си, съощава БГНЕС по информация на АФП.

„Без нов договор, няма разширяване“, заяви Юнкер при пристигането си на срещана на ръководителите на ЕС в Брюксел.

Френският президент Никола Саркози отправи подобно предупреждение снощи в първия ден от срещата на Европейския съвет. Предупрежденията имат за цел преди всичко да окажат натиск върху Чехия да ратифицира Лисабонския договор.

Чешкото правителство е изправено пред нарастващ евроскептицизъм на населението, а президентът Вацлав Краус счита, че договорът е мъртъв след ирландското „не“ на референдума миналата седмица.

Само преди няколко дни председателят на Европейския парламент Ханс Пьотеринг заяви, че ирландското “не” не бива да бъде последната дума. Въпреки това ЕС навлезе в нова криза, коментира и РФИ.

По този повод Лиди Полфер, евродепутат, член на Алианса на либералите и демократите в Европарламента, бивш вицепремиер и министър на външните работи на Люксембург заяви, че "ирландското “не” е сигнал, който ще вземем предвид, но той съвсем не е първият. Не бива да забравяме френското и холандско “не”. Тогава се наложи да ревизираме договора и да го опростим, но се оказа, че текстът пак не е достатъчно прост. И ето, че ирландците казаха “не” на свой ред.

Сега трябва да намерим решение, което ще ни позволи да проведем необходимите реформи, предвидени в Лисабонския договор.

Нека да е ясно: Договорът от Лисабон не може да влезе в сила, ако не бъде ратифициран от всичките 27 страни, каквито и да са те; независимо колко са малки или големи. Заедно с ирландците, с националните политици и европейски граждани, трябва да намерим изход от кризата.

Междувременно, много гласове се надигнаха, призоваващи за игнорирането на Дъблин от европейския процес. Според мен това е много, много лоша идея. На първо място, е юридически неосъществима.

Договорът, който функционира в момента е договорът от Ница. Той остава в сила до момента, в който 27-те не се споразумеят за въвеждането на нов договор. От психологическа гледна точка идеята също не е добра. Според мен единственият резултат би бил засилване на желанието за блокиране от страна на ирландците. Искам да обърна внимание и на факта, че подобни настроения са характерни не само за Ирландия, но и за други европейски страни.

Най-добрият вариант за нас сега е да завършим процеса на ратификация. Остават още осем страни, които не са се произнесли. После ще получим малко по-пълна представа за ситуацията и ще се опитаме, заедно с ирландците, да намерим решения на страховете, които са довели до тяхното “не” на референдума.", заяви в заключение евродепутатката.