Северна Корея е претърпявала смъртоносни периоди на глад в миналото, а сега лидерът на страната Кум Чен Ун предупреди за очертаващ се недостиг на храни.

Обикновено е много е трудно да се извлече надеждна информация от страната, но ето какво се знае за ситуацията с храните и защо тя може да е толкова лоша тази година, според BBC:

Какво се случва с цените на храните?

Един от най-ясните индикатори за недостиг е повишението в цените на основни храни.

Цената на килограм царевица нараства рязко през февруари до 3 137 вона (2.77 долара), според уебсайта NK Daily, който събира информация от свои контакти в Северна Корея.

Цените се повишават рязко отново в средата на юни, според изданието Asia Press, което комуникира с със севернокорейци посредством мобилни телефони, които са незаконно вкарани в страната.

Царевицата е по-малко предпочитан продукт от ориза, но е често консумиран, защото е по-евтин.

Междувременно цената на килограм ориз в столицата Пхенян в момента е най-висока от декември 2020 г., но е факт, че в цените има колебания.

Предоставяните от държавата дажби не са достатъчни за повечето домакинства и на тях не може да се разчита толкова много извън големите градове. Това означава, че много хора разчитат на уличните пазари, за да допълват хранителните си нужди.

Лошото време се отрази на реколтата

В предупреждението си за хранителен недостиг Ким Чен Ун споменава неблагоприятния ефект от тайфуни и наводнения върху миналогодишната реколта.

Периодът април – септември 2020 г. бе един от най-влажните от 1981 г.

Корейският полуостров бе засегнат от редица тайфуни, в това число и три, който достигнаха до сушата в рамките на две седмици през август и септември, период, който съвпада с началото на прибирането на реколтата от царевица и ориз.

Един от не толкова известни проблеми на селскостопанския сектор в Северна Корея са трудностите при набавянето на достатъчно торове за подобрявана на реколтата.

С писмо от 2014 г. Ким Чен Ун припомня на лидерите в селскостопанския сектор в страната, че трябва да намират алтернативни и лесно достъпни източници на торове.

Страната не може да произвежда сама цялото количество торове, което потребява, а според Nikkei Asia през февруари един от основните й торови заводи е трябвало да спре работа заради липса на резервни части.

Причината за това е затварянето през януари 2020 г. на границата с Китай, която е най-големият търговски партньор на Северна Корея, заради пандемията от коронавирус.

Търговията е силно ограничена заради наложените санкции

Заради международните икономически санкции търговията на Северна Корея с други страни е силно ограничена.

Общият износ на Китай за Северна Корея възлиза на между 2.5 и 3.5 млрд. долара последните години. През последната година обаче стойността му е под 500 млн. долара, според официалните данни на китайските митнически служби.

Сателитни снимки от двете страни на границата показват значителен спад в автомобилния трафик в сравнение с 2019 г.

Севернокорейският лидер Ким Чен Ун изглежда е отслабналЗащо светът се интересува от талията на Ким Чен Ун?

Това показва, че границата вероятно е затворена за търговия, според доклад на Международния център за стратегически и международни изследвания (CSIS).

От там са преброили над 100 превозни средства в митническите райони през септември 2019 г. и едва 15 през март 2021 г.

През март обаче са забелязани повече влакови композиции в сравнение със снимки на същото място от последните две години.

Проблеми с хранителните помощи

Затворените граници също така затрудняват получаването на хранителни помощи, които са изключени от санкциите.

Най-големият дарител на страната е Китай, а износът й на храни за Северна Корея е паднал с 80% от началото на пандемията.

Повечето международни организации за предоставяне на хранителни помощи в момента не могат да работят със Северна Корея заради ограниченията около COVID-19.