Защо смъртността от COVID-19 в Италия и Испания е толкова висока?
Демографията на населението, социалното поведениe, както и ниският капацитет на тестваните хора са основните причини Италия и Испания да имат такъв голям брой загинали от коронавирус. Това казват здравни експерти пред CNBC.
Италия вече има двойно по-голям брой починали от коварната болест спрямо Китай. По данни на Университета Джонс Хопкинс от тази сутрин, фаталните случаи в Италия вече са 8215 спрямо 3291 за Китай.
Смъртните случаи в Испания отчитат сериозен ръст в последните дни и вече възлизат на 4365, което също е повече от Китай.
„Вирусът в Италия се разпространи бързо, преди хората да осъзнаят какво се случва, казва Александър Едуардс, експерт по имунология от Университета в Рединг.
Те смятаха, че епидемията е проблем на „друго място“. Междувременно в Ухан, където Covid-19 бе открит в края на 2019 г., е в пълна изолация от средата на януари. Районът вече вдигна пълната забрана за придвижване, тъй като в последните дни не се наблюдават нови случаи.
Дали обаче заповедта за пълна изолация на 11 млн. души не е твърде драстична мярка, която няма гаранция за успех?
Италия въведе по-сериозни мерки в 11 области на страната още в края на февруари, като тези мерки вече са в сила за цялата страна от 9 март.
„Италия реагира по-бавно и затова вече си плаща скъпо“, каза Едуардс.
Смъртността от коронавирус има връзка и с бройката на тестваните хора, казва Майкъл Тилдесли, епидемиолог в Университета Уоруик.
„Колкото повече хора се тестват, толкова по-добре властите в съответната държава ще могат да реагират на този проблем“, допълва още той.
Многото тествани за кратък период от време в Китай е причината днес да имаме по-малко смъртни случаи там, казва Едуардс.
Все пак той допълва, че населението на Италия, което е второто най-възрастно в света, след това на Япония, е другата причина за над 8-те хиляди починали към момента.
Ужасът в Бергамо: Погребения на 30 минутиИталия е най-засегнатата от коронавируса европейска страна
Всяка неделя младите италианци ходят да видят родителите си. Те се целуват, ходят на църква и обядват заедно, а по този начин болестта се пренася.
Смята се, че хората над 60-годишна възраст, както и тези с хронични заболявания, са по-сериозно застрашени от Covid-19.
Данните от Испания пък сочат, че най-сериозно болестта поразява хората в следните възрастови групи: 50-59, 70-79 и тези над 80 години.