Продавачите на късо и компаниите, промотиращи акции, се чудеха от години кой стои зад един от най-големите сайтове за пени акции. Документите по съдебно дело в САЩ сочат към притежаващ Bugatti 26-годишен мъж от Монреал, пише Bloomberg.

Джон Бабикян използвал имейл бюлетин на име AwesomePennyStocks, за да хвали акциите на въгледобивна компания, докато в същото време разпродавал собствените си акции, се казва в заведената жалба от щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC).

Съобщенията на AwesomePennyStocks за тази компания и 38 други, изпращани в продължение на над пет години, са помогнали за временни скокове в цените на техните акции, които са увеличили общата стойност на акциите с 3 млрд. долара, според данни на Bloomberg.

Този тип масови имейли отдавна изместиха практиката със звънене по телефона от 90-те години като най-ефективния начин за промотирането на акции на малко известни компании.

Пазарната стойност на дистрибутор на лекарства, чиито акции били рекламирани от AwesomePennyStocks през 2012 г., е надута до над 700 млн. долара в рамките на два месеца. След като името на компанията спира да се появява в бюлетина, цената на акциите се срива.

Според SEC Бабикян напуска Канада през 2012 г., след като срещу него са повдигнати обвинения за укриване на данъци и в момента местонахождението му не е известно. Бабикян се мести в Монако, според адвокат Ан-Франс Голдуотър, която представлявала съпругата му при техния развод през 2013 г.

Бабикян притежавал Bugatti Veyron, която струва над 1 млн. долара, както и Bentley и Lamborghini, според данъчните власти в Квебек. Те са получили заповед за изземването на част от активите му през миналата година, след като той напуска страната във връзка с обвиненията срещу него, че има 4.6 млн. канадски долара (4.1 млн. долара) неплатени данъци.

Вижте още: Той живееше като милионер с измами, а сега го чакат 30 г. затвор

SEC замразяава активите на Бабикян, между които две жилища и приходите от продажбата на частична собственост в самолет. През 2010 г. Бабикян си купува къща в Лос Анджелис за 2.2 млн. долара, според уебсайта Blockshopper.com.

Промотирането на акции е законно. Най-големите банки на Уолстрийт го правят ежедневно, съветвайки клиенти какво да купуват. Щатският закон за търговия с ценни книжа обаче забранява пазарните манипулации.

OTC Markets Group Inc. (OTCM), която управлява борси, на които се търгуват така наречените пени акции, следи компаниите, които ги промотират и отбелязва на сайта си с икона с череп и кости акциите, които смята за подозрителни. AwesomePennyStocks е била един от най-големите промоутъри.

Комисията по ценни книжа и борси редовно санкционира такива компании, които купуват евтини акции, след това ги рекламират настойчиво пред инвеститори, вдигайки цената им и впоследствие тайно разпродават собствените си акции.

SEC започна поредната си акция срещу измамите с пени акции през 2010 г. и към август беше осъдила 40 души и 24 компании към август.

Продавачи на късо и други промоутъри на акции са споделяли в интервюта, че AwesomePennyStocks е бил най-големият играч на този пазар и че години наред са се опитвали да разберат кой стои зад сайта.

AwesomePennyStocks си създава списък с абонати посредством реклами с ключови думи в интернет търсачките, вдигайки цената на фрази като “пени акции” до над 2 долара на клик. Имейлите на компанията генерирали най-голямото изкупуване на акции в индустрията.

AwesomePennyStocks е промотирала най-малко 39 компании от 2009 г., сочат имейлите, пращани до инвеститори.

Общата стойност на 39-те акции е нараснала с над 3 млрд. долара по време на дните, в които AwesomePennyStocks ги е промотирала. Повечето от акциите в момента се търгуват на цена под 1 цент. От SEC обвиняват Бабикян, че изкуствено е надувал стойността на една от тези акции.

Сайтът AwesomePennyStocks в момента не работи.

Делото на SEC е свързано с America West Resources Inc. (AWSRQ) - въгледобивна компания, базирана в Солт Лейк Сити. AwesomePennyStocks и друг подобен бюлетин на име PennyStocksUniverse изпращали съобщения, рекламирайки акциите на компанията на 23 февруари 2012 г.

Цената на акциите нараства от 29 цента до 1.80 долара, след като над 7.8 млн. акции са изтъргувани. Бабикян е продал най-малко 1.3 млн. акции за общо 1.9 млн. долара, според SEC. America West подаде заявление за фалит през миналата година.