Австралия: Велосипедите са новата тоалетна хартия
Магазините за велосипеди в Австралия не смогват с поръчките по време на карантината, която бе въведена в страната в края на месец март.
"Велосипедите тук са новата тоалетна хартия - всеки иска да си купи", разказва пред Guardian Australia Грант Каплан, който е собственик на велосипеден сервиз в Сидни.
По думите му телефонът звъни буквално денонощно, а механиците му едва успяват да подготвят всички нови поръчки.
В началото на епидемията, когато в Австралия са обявени първите мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса, служителите на Каплан се притеснявали дали няма да загубят работата си.
Но в следващите няколко седмици собственикът на магазина дори им предлага заплащане за извънредни смени, тъй като търсенето започва да нараства лавинообразно. Налага се дори да спрат за известно време услугите за ремонт на стари велосипеди, тъй като едва успяват да сглобят новите, поръчани от клиентите.
Грант Каплан разказва, че обикновено по това време на годината продава велосипеди на стойност около 10 000 долара за уикенд. Само в последната събота обаче продажбите в магазина му надхвърлят 40 000 долара.
Същото твърди и Нейтън Зайно, който управлява магазин за велосипеди в Мелбърн. Той казва, че е продал близо 50 колела, повечето от които са в началния сегмент с цени между 700 и 1 200 долара. Обикновено те се купуват от семейства с деца, които искат да разнообразят хобитата си и да водят по-активен начин на живот през свободното си време.
"На хората им омръзна само да се разхождат, децата не ходят на училище, нямат възможност да се събират с връстниците си или да играят футбол. Фитнесите са затворени, басейните също са затворени. С велосипеда обаче можеш да спортуваш активно и в същото време да поддържаш социална дистанция", казва Зайно.
Той очаква и още един "бум" в продажбите, веднага след като карантината бъде отменена. Тогава велосипедите ще се търсят от хората, които трябва да започнат да ходят на работа, но не искат да рискуват с градския транспорт, където рискът от заразяване е много по-висок.
Пътникопотокът в обществения транспорт в Сидни е намалял с около 75% през март.
В същото време този по велоалеите се е увеличил почти двойно в някой райони.
От австралийската велосипедна асоциация дори настояват част от пътните артерии да бъдат трансформирани във велоалеи, за да се облекчи уличният трафик.