Мащабно социологическо проучване, обхванало 50 000 души от 57 държави, показват, че като цяло повече от половината от жителите на планетата (59%) се смятат за религиозни.

Едва всеки четвърти-пети жител на Земята (23%) казва, че е нерелигиозен човек – тоест вярващ в Бог или някаква висша сила, но не се идентифицира с конкретна религия и не спазва религиозни обреди.

Според нивото на религиозност, държавите са разделени на "богати” и "бедни”, като хората в богатите държави се молят около два пъти по-малко от тези в бедните.

Според социолозите, само Бразилия, Македония и Армения не се отнасят към групата на бедните религиозни държави в света. Небогата Армения е посочена за най-религиозната в групата.

Във втората десетка на „най-религиозните” страни са Грузия, Пакистан, Афганистан, Молдова, Колумбия, Камерун, Малайзия, Индия, Полша, Южен Судан. От тях само Полша и Колумбия са държави със средно икономическо равнище.

Резултатите от мащабното ежегодно международно допитване „Глобален барометър на надеждата и отчаянието” бяха оповестени от руските медии, съобщи bTV.

На всички анкетирани е бил зададен въпросът: „Независимо от това дали сте посещавали богослужение или не, смятате ли се за религиозен човек, нерелигиозен или убеден атеист?”

В глобален мащаб резултатите смело могат да бъдат записани като актив на свещенослужителите от всички изповедания, коментират социолозите.