Чуждестранните артисти на Острова искат заплати в евро и долари
Чуждестранните участници във водещ британски културен фестивал са притеснени от поевтиняването на паунда през последните няколко седмици, поради което са изискали да им бъде заплатено в щатски долари и евро.
Фъргюс Линехън, директор на Edinburgh International Festival, посочва, че много артисти смятат, че британската валута може да поевтинее дори още повече след 31 октомври – крайният срок за излизането на страната от Европейския съюз, което би „изяло” стойността на възнагражденията им.
През миналата седмица британският паунд падна до двуседмично дъно, след като новият премиер на Великобритания Борис Джонсън се закани да докара брекзит докрай, дори и без договарянето на търговска сделка между двете страни.
Още през миналия ноември организаторите на фестивала в Единбург са взели решение да се застраховат срещу слабия паунд, като за целта са закупили евро и долари при курс един паунд за 1.30 щатски долара. За сравнение, понастоящем валутният курс е 1.22 долара.
Решението за увеличаване на резервите от щатски долари и евро идва в отговор на притесненията, че Великобритания ще срещне сериозни трудности по отношение на търговията, след като излезе от ЕС.
Филхармонията на Лос Анджелис и берлинската Комише опер са изискали да им бъде платено респективно в долари и евро. Но не само големите имена са имали подобно изискване.
„Работим с хора от Ливан до Шанхай – те също поискаха плащанията за турнето да бъдат потвърдени в долари или евро. Всичко това сега е много по-изразено”, казва Линехън, цитиран от CNN.
Организаторите на фестивала са обменили 1 млн. паунда в долари и евро през ноември, като най-вероятно ще сторят същото и през следващата година, въпреки разходите.
„Хеджирането на валути е скъпо, но ако не го направим, не можем да представим толкова работа. Не знам какво ще стане след една или две години. Това генерира безспокойство”, казва Линехън.
„Минаха три години на несигурност, породена от брекзит, а когато се опитвате да планирате в дългосрочен план, това прави планирането изключително трудно”, добавя той.
Бизнесът на Острова не спира да предупреждава управляващите, че търговските търкания и объркването, причинено от тях, трябва да бъдат прекратени, като за целта е нужна сделка с ЕС.
Една от големите бизнес организации предупреди през миналия месец, че брекзит без сделка ще удари всяка една част на британската икономика, а френският автомобилен производител PSA заяви, че евентуалните нови търговски бариери могат да доведат до закриване на завода им край Ливърпул.
Поевтиняващият паунд е лоша новина за британската икономика, тъй като страната разчита изключително много на вноса на всякакви продукти, които се търгуват в долари и евро на международните пазари.
Слабият паунд обаче прави страната много по-атракивна за туризъм, тъй като цените са по-достъпни за желаещите да посетят Острова.
Фестивалът Edinburgh international Festival се провежда всеки август, като представя танци, опера, музика и театър в рамките на три седмици.