Да се смени крушка обикновено е лесно, но не и в този случай
"Има нещо, което не може да се смени с LED осветление," казва Айлийн Питърс. Тя обаче не говори за осветлението в дома си.
Питърс има предвид 176-годишният морски фар St John's Point на крайбрежието на Каунти даун на Ирландия, чийто източник на светлина с нажежаема жичка трябва да бъде сменен с по-модерна LED светлина. Тя и други почитатели на по-старата технология настояват, че колкото и фино да бъде извършена, всяка смяна на светлината е неприемлива обида към оставеното наследство.
В последните години властите, отговарящи за морските фарове във Великобритания и Ирландия, постепенно обновяват технологията, използвана във фаровете. Част от тази работа включва подмяната на стария метод с LED осветление с промишлени размери, което според инженери използва по-малко електроенергия и се поддържа по-лесно.
В повечето случаи почти никой не забелязва подмяната. В Каунти даун обаче от пет години се води битка. Местният общински съвет вече наложи вето на едно предложение за обновяването на фара, след протести от страна на местни жители.
"Просто искаме да запазим нещо красиво. Рибарите и собствениците на лодки, които плават от намиращите се наблизо пристанища, обожават този фар", казва Питърс пред BBC.
От 65 фара в Ирландия, само няколко все още не са преминали към LED осветление. Един от тях е St John's Point.
Около 125 фара и други структури в Шотландия и на остров Ман, от общо над 350, вече са оборудвани с LED светлини.
От Trinity House, която отговаря за около 66 фара в Англия, Уелс, островите на Ламанша и Грибралтар, са обновили 20. Всяка година се подменя осветлението средно на 2-3 фара.
До известна степен инженерите се опитват да угодят на традиционалистите.
Екип от Trinity House и две други агенции по фаровете са разработили специален LED панел за фарове, който е проектиран така че да влиза в старите Френелови лещи, изобретение от 19-и век, което позволява създаването на светлинен лъч, който достига на далечно разстояние.
Системата има за цел да наподоби възможно най-много цвета и естеството на стария източник на светлина.
LED Панелът има огромни перки за разсейване на мощната светлина от центъра и струва около 20 000 евро, в зависимост от конфигурацията, според Sabik - една от двете компании, които имат лиценз да произвеждат и продават LED панели.
Компанията наскоро е инсталирала едно от своите устройства на традиционен фар в Хелзинки.
Най-новото предложение, което скоро ще бъде внесено, за фара St John's Point е да се запази настоящия лъч.
LED панелът, като този предлаган от Sabik, ще бъде внедрен в нов въртящ се механизъм, запазващ лъча.
За някои от активистите обаче всякаква намеса е недопустима. Те твърдят, че лъчът няма да достига толкова надалеч в морето и вероятно ще има по-различен цвят при различни атмосферни условия.
Те нямат никакви намерения да отстъпват. Г-жа Питърс казва, че имат намерение да поддържат натиска над местния общински съвет, за да гарантират, че St John's Point ще остане в настоящия си вид, без LED.
"Решени сме да спечелим," казва тя.