Супермаркетите редовно изхвърлят непродаден хляб и пресни храни в края на всеки ден, но има и един не толкова очевиден отпадъчен продукт - топлината.

В Дания вече са помислили и за това. 20 местни супермаркета са започнали да пренасочват топлината, която се губи от хладилниците в магазините и да я предлагат за продажба, често на по-ниски цени от тези на енергийните компании.

"Започваме да пестим всичката възможна енергия. А енергията, която не можем да спестим, превръщаме в зелена", казва Ларс Твеен, президент на Danfoss - компанията, която е инсталирала технологията.

Един малък супермаркет може да топли до 30 домове, според Твеен. По-големите супермаркети могат да осигуряват топлина за стотици домове.

"Това е една голяма възможност, ако започнете да мислите за супермаркета не само като за супермаркет, но и като за производител на енергия," казва Твеен.

Когато обикновени супермаркети искат да затоплят магазините си, те обикновено разчитат на топлината, генерирана от огромните им хладилни системи, които може да допринасят до 50% за консумацията им на енергия. Ако се генерира прекалено много топлина, магазинът я връща през земята, за да се разсее.

Вижте още: Мароко произвежда слънчева енергия нощем

Danfoss предлага друго решение - изпраща остатъчната топлина до местната енергийна компания, откъдето хората могат да си я купят, за да топлят домовете си.

Ако използват този модел, според Твен супермаркетите могат да очакват да излязат на печалба след близо година и половина. Толкова време е необходимо, за да се възстановят парите, които ще похарчат за инфраструктура за пренасочване на остатъчната топлина.

На теория всички супермаркети, разположени относително близо до енергиен доставчик, могат да се възползват от тази технология. Точно по тази причина Твеен казва, че в Европа има редица такива магазини, както и над 1 500 магазина само в Ню Йорк, които той е набелязал.