Днес ще имаме възможност да наблюдаваме първата и единствена суперлуна през 2017 г., предава CNN.

Луната ще бъде с 16% по-ярка и ще изглежда със 7% по-голяма от обичайния си размер. Това ще бъде първата суперлуна от поредицата от три последователни суперлуни, като следващите две ще се появят през януари.

Астрономите препоръчват да наблюдаваме суперлуната веднага след залез слънце или минути преди следващия изгрев. Но ако не можете да се събудите толкова рано, луната ще изглежда по-голяма и по-ярка през цялата нощ.

Науката зад суперлуната

Според Майкъл Никълс от Adler Planetarium в Чикаго има причина за пленителното приближаване на Луната до Земята. „Орбитата на Луната не е съвършен кръг. Тя е по-скоро овална, така че понякога е по-близо до Земята, отколкото обикновено. Разликата в разстоянието между близките и далечни точки може да е около 48 000 км“, обяснява Никълс.

Разстоянието между Луната и Земята постоянно се променя. Всеки път, когато Луната обикаля около Земята, тя достига близка точка до нашата планета (перигей) и далечна точка (апогей). Понякога близката точка се пада около датата на пълнолунието или новолунието, което води до появата на суперлуна.

Макар че звучи супер, терминът „суперлуна“ не е официален за астрономическото явление. Научният термин е „перигей сизигия“ и явлението се е случвало три пъти през 2017 г. Но пълнолунието през декември ще е единствената видима суперлуна. Причината е, че предишните две бяха около времето на новолунието и не бяха видими в небето.

Пълнолунието ще настъпи на 3 декември в 17:47 ч. и е сравнително близко по време с перигея на Луната, който ще е в 10:43 ч. българско време на 4 декември. Тогава Луната ще се приближи само на 357 495 км от нас.