Технологията е разработена от две холандски компании CirTec и KNN Cellulose и позволява да се преработи използваната тоалетна хартия в материал, от който да се полагат пътища.

Тя е тествата при строителството на километрова велоалея, съединяваща град Леуварден, столицата на провинция Фрисландия и неголемия град Стинс.

CirTec откри първата рециклираща станция за получаването на целулоза от използвана тоалетна хартия.

Статистиката сочи, че в Холандия ежегодишно се използват около 180 000 тона тоалетна хартия. Така компанията стартира 2-годишен пилотен проект, наречен Cellvation Project.

С помощта на станцията, CirTec ще получава около 400 кг целулоза годишно. След почистването и стерилизацията на тоалетната хартия, ще се генерира материал, който може да бъде използван в качеството на суровина за други продукти, включително за създаването на асфалт.

В Холандия повечето пътища са с асфалтово покритие OGFC (open-graded asphalt friction course), което е поресто и водопроницаемо. За създаването на това покритие се използва огромно количество битум, който съединява камъните и пясъка, от които се получава асфалтът.

Целулозата се добавя с цел сгъстяване и така битумът не се стича от агрегата по време на обработка, транспортиране на материала и по време на полагането на пътя.

Велосипедната алея е построена преди 2 години, но едва сега иновацията стига до нас. Тя не може да бъде различена от другите участъци от пътя, казват от компанията-производител.