Искате емоционално интелигентни деца? Не използвайте тези три фрази
За да отгледат емоционално интелигентни деца, родителите трябва да им говорят по емоционално интелигентен начин, пише в свой материал CNN. И понеже на пръв поглед звучи като тафталогия, това може да бъде казано и така – има стилове на общуване, които насърчават връзката и независимостта, и двете жизненоважни, ако искате да имате силни, здрави и емпатични взаимоотношения с децата си, и такива, които водят до точно обратното.
Медията посочва три фрази, които родителите на емоционално интелигентни деца никога не използват, и дават съвет какво може да бъде казано вместо тях:
1. "Защо не можеш да бъдеш по-мотивиран?"
Мозъкът е устроен така, че да постига успехи, когато и където може. Така че, когато децата се затрудняват, това може да не е защото не искат да се справят добре, а защото просто не могат повече. С други думи, проблемът не е в тяхната мотивация. Проблемът е, че има разминаване между вашите очаквания като родител и техните възможности.
Какво да кажете вместо това: Емоционално интелигентният отговор е да се поинтересувате къде се пресичат мотивацията и способностите на детето ви.
Да речем, че детето ви прекарва много време с видеоигри и малко в четене. Избягвайте да питате: "Защо не си по-мотивиран да четеш книги?". Вместо това опитайте с отворен въпрос: "Виждам, че много харесваш видеоигрите. Бих искал да чуя какво толкова ти харесва в тях. Би ли споделил с мен?", съветва в своя материал CNN.
2. "Защо не ме слушаш?"
Веднъж работих с родители, чиято дъщеря имаше сензорни затруднения. Те бяха разочаровани, защото пред лекарския кабинет тя отказваше да слезе от колата, разказва психологът д-р Джулия ДиГанги пред медията: „Но след като я поканихме на разговор, научихме, че всъщност тя се притеснява от музиката, която звучи в лекарския кабинет, което е лесно да се поправи“.
В крайна сметка истинският проблем се оказва това, че родителите не чуват нуждите на детето си.
Какво да кажете вместо това: Мозъкът на децата е устроен така, че да бъде автономен и да има нужда да изследва света въз основа на собствената им идентичност, а не на вашите убеждения за това какви трябва да бъдат.
Ако сте изпаднали в спор с привидно своенравно дете, вместо да го питате защо не ви слуша, помислете дали да не го попитате: "Слушах ли те аз, когато ти ми говори?", съветва ДиГанги и добавя:
„Емоционално интелигентните родители не се стремят към подчинение от страна на децата си, а към връзка. Децата трябва да знаят, че сте готови да чуете истината за техните преживявания“.
3. "Ти не ме уважаваш!"
Много родители правят прибързани - и катастрофални - заключения за поведението на детето си въз основа на собствената си несигурност.
„Една двойка ми каза: "Нашият тийнейджър не ни уважава", защото не слушал, когато му казвали да си довърши домашното по природни науки. Но след като родителите повдигат въпроса за притеснението, че детето им не ги уважава достатъчно, техният тийнейджър категорично отговаря: "Аз ви уважавам! Просто този предмет е труден за мен", разказва психологът.
Какво да кажете вместо това: Емоционално интелигентният подход към опасенията, че детето ви не ви уважава, е да зададете конкретни, неосъдителни въпроси, а след това изрично да потвърдите готовността си да слушате.
Това може да звучи така: "Забелязах, че на последния си тест по природни науки си получил 3. Би ли желал да поговорим за това? Просто искам да чуя какво мислиш."
Чувствата на децата се отразяват върху нас. Когато те са разтревожени, и родителите изпитват тревожност. Така че, когато възникнат сериозни емоции, естествено е да искате да контролирате чувствата на детето си, като му кажете да се успокои или да слуша по-внимателно. Но като родител вашата задача не е да контролирате емоциите на децата си - тя е да овладеете своите собствени емоции.