Великобритания може да се похвали с първата в света улична лампа, която използва кучешките отпадъци като източник на енергия.

Прототипът е разположен в района на Малвърн Хилс, графство Устършър, а негов изобретател е Брайън Харпър, който разказва пред Guardian историята на своя проект.

Идеята му хрумнала, след като му писнало да вижда навсякъде из парка висящи по дърветата и разхвърляни около кофите торбички с кучешки екскременти.

Разработката на иновативната машина отнела около три години, а принципът й на работа е прост. Стопанинът на кучето събира отпадъците след разходката и ги изсипва в специален контейнер, точно под лампата.

След това трябва да дръпне лост, който задейства механизма на т. нар. "анаеробно разграждане". Микроорганизмите разграждат биомасата, като част от нея, под формата на биометан, захранва осветлението на уличната лампа, а останалият твърд отпадък се използва като биологичен тор.

Според Харпър 10 торбички с кучешки екскременти могат да осигурят осветление за два часа. "Светещото изобретение привлича интереса на хората и ги кара да се замислят. В крайна сметка е важно да разберем, че дори и кучешките отпадъци могат да се превърнат в нещо полезно", казва той.

Идеята за превръщането на биологичните отпадъци в енергия не е нова. Хората са използвали екскрементите на животните за отопление още в епохата на неолита. А в днешно време темата за възобновяемите енергийни източници става все по-актуална и включването на биомасата в енергийния микс е в основата на много бизнес начинания.

Жителите на канадската провинция Онтарио също събират отпадъците на своите домашни любимци в специални бетонни контейнери, където те се смесват с други биологични материали и се използват за производството на електричество и торове.

Създателите на схемата, която вече година и половина е в тестов период, смятат, че с получената енергия може да се захранват 13 жилища годишно.

През 2014 г. пък във Великобритания беше пуснат в движение първият автобус, задвижван от преработени човешки екскременти. 40-местното возило се задвижва от биометан, произведен от специална електроцентрала в град Бристъл, собственост на компанията за зелена енергия GENeco. Тя преработва отпадъците от канализационната система и ги превръща в гориво.

С едно зареждане на резервоара автобусът може да измине над 300 километра, за което са нужни средногодишните биологични отпадъци на пет човека. Компанията е и първата, която започна да доставя газ от биомаса директно до домакинствата, свързани в националната мрежа.

Към момента разполага с почти 6000 абонати. Годишно електроцентралата преработва 75 милиона кубични метра канализационни отпадъци и 35 000 тона негодни за употреба хранителни продукти, което й осигурява производствен капацитет от 17 милиона тона биометан.