Ако обичате сладко, виновен е езикът.

Наистина! Две трети от него са покрити с рецептори за сладост, така че е естествено да търсим удоволствието от вкуса на сладките храни.

Но доколко трябва да му се отдадем? И дали десерт всеки ден е добра идея?

Отговорът, както и при повечето проблеми, свързани с храненето, е сложен. Да се хапва брауни или топка сладолед всеки ден е добре, при едно условие че останалата част от менюто като цяло е здравословна и с ниско съдържание на захари.

Препоръчително е жените да консумират не повече от шест чаени лъжички (25 грама) добавена захар всеки ден, а мъжете - не повече от девет чаени лъжички (36 грама). В противен случай нараства рискът от здравословни проблеми, които вероятно биха могли да възникнат в бъдеще - диабет тип 2, сърдечни заболявания, метаболитен синдром, високо кръвно налягане, покачване на тегло и други.

По-голямата част от добавената захар в една диета обаче не идва от браунито след вечеря, което съдържа около 13 грама захар, а предимно от безалкохолни напитки и преработени закуски и сладкиши, много от които съдържат „скрити“ захари.

Дори храни, като нискомаслено кисело мляко, кетчуп, мюсли и протеинови блокчета, съдържат изненадващо големи количества добавени захари.

Експертите са категорични, че именно те трябва да бъдат сведени до минимум. За разлика от захарта, която се среща естествено в плодовете, млечните продукти и други пълноценни храни, добавените захари, както подсказва името, се добавят към храните от производителите или потребителите, за да ги направят по-сладки.

Като се има предвид, че повече от две трети от пакетираните храни съдържат добавена захар, е трудно да се избегнат тези скрити захари, но все пак има няколко начина да разберете дали не консумирате твърде много. Ето някои от най-често срещаните признаци.

Постоянният глад за сладко може да означава, че ядете твърде много захар

Много експерти смятат, че захарта води до пристрастяване. Тя не причинява истинска физическа зависимост по същия начин като някои лекарства, но захарта задейства същите центрове за възнаграждение на мозъка, които се стимулират по време на употребата на наркотици.

Ако ядете твърде много захар, този глад ще стане още по-силен. По ирония на съдбата, колкото повече захар ядете, толкова повече жадувате за нея, защото прекомерната й консумация може да доведе до инсулинова резистентност.

Енергиен спад и раздразнителността

Захарта осигурява бърз прилив на енергия, но може да ви накара да се почувствате изтощени също толкова бързо. Това се случва, когато телата ни са претоварени със захар и панкреасът трябва да реагира, като изпомпва много инсулин. Този внезапен скок и след това спад в кръвната захар ни кара да се чувстваме уморени, раздразнителни и треперещи. Препоръчва се да се ядат по-малко прости захари и да се консумират с фибри и протеини, за да се помогне бавното усвояване.

Покачване на теглото

Консумацията на големи количества захар допринася за увеличаване на теглото по няколко начина. Захарта съдържа калории - четири на грам. Това означава, че ако консумирате повече калории, отколкото изразходвате, ще напълнеете. В допълнение към това, захарта може да ви кара да ядете повече, отколкото обикновено. Тя също може да повлияе на хормоните, които влияят върху теглото.

Подут корем

Приемът на повече сладки храни може да повлияе отрицателно на чревния микробиом. Тази екосистема от милиарди микроорганизми (най-вече бактерии) се намира в дебелото черво и изпълнява редица важни функции, включително подпомага разграждането на храната, произвежда определени витамини и защитава организма от хранителни патогени.

Диетата с високо съдържание на захар намалява микробиомното разнообразие и нарушава баланса между двата най-често срещани типа чревни бактерии. Тя също така насърчава възпалението в червата и нарушава нервите, които позволяват на мозъка и храносмилателния тракт да комуникират помежду си.

Трудна концентрация, проблеми с паметта

Както високите, така и ниските нива на глюкоза в кръвта могат да причинят мозъчна мъгла. Яденето на твърде много захар може да доведе до скок в кръвната глюкоза (хипергликемия), а след освобождаване на инсулина за справяне със захарта хората могат да получат внезапен спад в кръвната глюкоза (хипогликемия).

Болката в ставите

Ако се усещате все по-често ставни болки, причината може да е захарта. Тя стимулира възпалението по няколко начина. Захарта също така увеличава чревната пропускливост, повишава LDL ("лошия") холестерол и води до увеличаване на телесните мазнини, всички от които са свързани с хронично възпаление с ниска степен.

От своя страна се смята, че хроничното възпаление е в основата или изостря редица здравословни състояния, включително сърдечни заболявания, диабет и артрит.

Сред „последствията“ от консумация на твърде много захар, са още:

  • Кариеси
  • Акне
  • Гъбични инфекции
  • Депресия
  • Висок холестерол
  • Високо кръвно налягане
  • Риск от диабет
  • Хранителен дефицит