Климатици на тротоара и сини пътища: Как Катар се бори с жегата
Една от най-горещите страни на Земята инсталира климатици на открито и боядисва пътищата в синьо в опит да се охлади.
Температурите през лятото достигат 46° C в Катар, а през зимата на 2022 г. там ще се проведе Световното първенство по футбол.
Миналата година мъничката държава на брега на Персийския залив започна да използва климатици на своите футболни стадиони, за да охлади феновете и играчите, посочва Daily Mail.
Но сега гигантските охладители са инсталирани покрай тротоари и в търговски центрове на открито, така че температурите да са поносими за хората, които обикалят наоколо в ежедневието си.
А в Доха - столицата на страната, улица Abdullah Bin Jassim, разположена близо до най-известния сук в града, е боядисана в синьо, за да се намали температурата на асфалта с 15-20 градуса.
Сините пътища помагат за понижаване на температурата, тъй като черният цвят поглъща слънчевата светлина повече от по-светлите цветове.
Експериментът, продължил 18 месеца, е на 250-метров участък от пътя и използва синьо покритие с дебелина 1 мм със специален пигмент, отразяващ топлината. Освен това съдържа кухи керамични микросфери, които са проектирани да отразяват инфрачервените лъчи.
Инженер Саад Ал Досари казва: "Температурите на тъмния асфалт са с 20 градуса по Целзий по-високи от реалната температура, защото черното привлича и излъчва топлина".
Климатиците в Катар работят чрез изпомпване на студен въздух върху тротоара чрез охлаждащи дюзи, след като охладена вода се извежда на улицата чрез тръбопровод.
Катар е особено уязвим на екстремни горещини, тъй като страната е полуостров - парче земя, което се врязва във водите на Персийския залив. В залива средните повърхностни температури на водата са около 32.4° C.
На практика без никакви облаци или дъжд през лятото, покачващите се температури на морето водят до по-висока атмосферна влажност.
В опит да помогнат на всички да се охладят, градските власти са изградили улиците и пешеходните зони насочени на север, за да се възползват от бриза, който идва от тази посока.