Популярно в социалните медии видео от Япония показва колко лесно могат да се разпространяват микробите и вирусите в ресторанти, когато само един човек е заразен.

Експериментът симулира атмосферата в бюфет ресторант или на круизен кораб. Той е проведен от националната телевизия NHK в сътрудничество със здравни експерти.

Във видеото 10 души влизат в ресторант, като единият от тях е определен като "заразен" човек. След това върху неговите ръце се поставя флуоресцентна субстанция, която е видима само на ултравиолетова светлина.

Тя, всъщност, представлява бактериите от кашляне или кихане. След това всеки от участниците в експеримента прави това, която обикновено би правил в бюфет ресторант, без да се замисля за евентуална зараза.

В края на видеото участниците са осветени с ултавиолетова светлина и на видеото ясно се вижда къде се е разпространила "инфекцията".

Субстанцията, използвана вместо микроби, може да бъде видяна по храни, прибори за сервиране и чинии, дори по лицата на някои от участниците, информира CNN.

Подобни експерименти не са новост, но според Джон Никълс, преподавател в Хонконгския университет, те показват колко бързо може да се разпространи вирусът, особено когато не се мият ръцете.

Как забавно да покажем на децата защо да мият ръцете си (видео)Макар да повтаряме на децата си постоянно колко важно е да се мият ръцете, те може би не могат да го разберат наистина, докато не го видят нагледно

Според него обаче ситуацията във видеото е "изкуствена", защото по ръцете на „заразения“ човек има толкова много флуоресцентна течност, че не отразява точно количеството микроби по ръцете на хората.

Кентаро Ивата, специалист по заразни болести от университета в Кобе, е съгласен с него. Дава за пример това как коронавирусът се е разпространил на круизния кораб Diamond Princess.

"Експериментът просто показва вероятността от разнасяне на заразата чрез контакт и не е доказателство какво се е случило някъде, така че трябва да се прави ясна разлика какво може да се случи и какво се е случило," казва Ивата пред CNN.