Южно от Сан Франциско, в близост до Дали Сити, се намира малкото градче Колма, където мъртвите са повече от живите – на 833 мъртъвци се пада по един жив обитател.

На по-малко от 5 квадратни километра почиват телата на повече от 1.5 млн. души, погребвани в района от 17 век насам.

Почти всички мъртъвци някога са били горди жители на Сан Франциско – както през живота си, така и след това. Но в началото на миналия век градът приема наредба, според която всички тленни останки трябва да напуснат границите му.

Властите твърдят, че гробищата разпространяват болести, но истинският мотив за прогонването е покачващата се стойност на недвижимите имоти в района – оказва се, че земята е твърде ценна, за да бъде използвана за гробове.

Стотици хиляди мъртви тела са изкопани и транспортирани до свободните земи на юг от града и Колма започва да се оформя. Първоначално жителите на населеното място са предимно гробари, цветари и каменоделци. Едва след 1980 г. се появяват нови обитатели с различни професии.

Днес в градчето има много процъфтяващи предприятия, включително автосалони и търговски центрове. През последните години Колма е домакин на много боксови събития.

Историята на града всъщност датира от средата на 19-и век и започва със златната треска в Калифорния от 1849 г. Примамката на бързо натрупаното богатство довежда в района стотици хиляди златотърсачи, търговци и други имигранти от цял ​​свят.

Десетки хиляди се озовават в Сан Франциско. Но намирането на злато не е лесна работа. Хиляди умират при злополуки и от болести като холера, докато градът, който е обитаван от едва 200 жители, не се оказва в сериозна нужда от повече гробища. Създадени са две дузини, но те скоро достигат пълния си капацитет.

Собствениците на гробищни паркове обръщат поглед към Колма, която е малка общност от домове и предприятия по El Camino Real и прилежащата железопътна линия. Първото гробище - Светия кръст, е създадено през 1887 г.

През 1900 г. властите в Сан Франциско обявяват, че в града няма повече място за гробища и забранява новите погребения. През 1914 г. обаче се оказва, че тази забрана не е достатъчна – трябва да се върне пространството, заето от вече съществуващите гробища. Затова до тях са изпратени заповеди за преместване на телата - и мъртвите започват масова миграция към Колма.

Днес градът е дом на 1800 живи жители и 1.5 милиона мъртви, включващи някои от най-известните личности на Америка – като например бащата на джинсите Леви Страус, медийния магнат Уилям Рандолф Хърст и основателя на Bank of America Амадео Джанини.

Големият брой гробове спечелват на града мрачното прозвище "Градът на мъртвите". Жителите на Колма обаче приемат ситуацията с чувство за хумор - официалният лозунг на града е "Страхотно е да си жив в Колма."

Снимки: amusingplanet.com