Репутацията на Лондон като столицата на разводите за богатите беше създадена чрез поредица от обезщетения при развод, присъдени от съда, за които медиите информираха надълго и нашироко. Ерата на богатите туристи, които посещават Лондон, за да се разведат там, може би е към своя край, пише CNBC.

Законодателната комисия в британския парламент, която препоръчва на правителството промени в британското законодателство, предлага предбрачните договори да имат пълна правна сила и да се направи проучване за това дали може да бъде създадена успешна формула, съгласно която развеждащите се двойки сами да уреждат финансовите си спорове.

Реформите са насочени основно към намаляването на разходите за обикновените хора, но могат да засегнат и обезщетенията при богатите.

Съгласно предложенията предбрачните договори ще важат с пълна сила, като се обсъжда и нов вид споразумение, подобно на предбрачния договор, което обаче ще се изготвя по време на брака.

Новите предложения няма да се влязат в сила поне още година.

Свободата, която съдиите получаваха досега при определянето на финансовите спорове по време на развод и която беше от ключово значение за привличането на множество богати двойки, които искат да се разведат, ще бъде ограничена съгласно новите предложения.

Това може да означава, че случаите, като този с бившата мис Малайзия Паулин Чай, чийто малайзийски съпруг бизнесмен Куу Кей Пенг е председател на британската верига магазини за търговия на дребно Laura Ashley, ще са по-малко вероятни в бъдеще.

Чай настоява съдилищата в Лондон да й присъдят 500 млн. паунда, или около половината от състоянието на съпруга й, докато Пенг иска делото да се води в Малайзия, където по принцип се присъждат по-малки суми.

В момента британските съдилища са по-склонни да разделят състоянието на двойките по равно, дори и ако единият от двамата съпрузи е имал по-голям финансов принос. Те също така действат доста по-строго спрямо съпрузите, които се опитват да укриват активите си.