Мексиканският президент Андрес Мануел Лопес Обрадор обеща да използва постъпленията от продажбата на президентския самолет, за да финансира усилията за ограничаване на нелегалната миграция.

Този ход идва след като Мексико и САЩ сключиха сделка, с която беше избегнато налагането на мита върху мексикански стоки, като в замяна на това Мексико ще трябва да положи повече усилия, за да ограничи миграцията в САЩ.

По време на предизборната си кампания лидерът на левицата обеща, че ще продаде самолета и ще използва парите, за да помага на по-бедните прослойки от населението.

Според него цената на самолета Boeing 787 Dreamliner е 150 млн. долара.

По време на предизборната си кампания през 2018 г. Лопес Обрадор обеща да продаде самолета, който страната беше закупила за 218 млн. долара.

Той заяви пред поддръжници, че вместо това ще лети с пътнически полети и спази това свое обещание дни, след като встъпи в длъжност.

Самолетът се продава от няколко месеца и се намира в хангар в Калифорния. Мексико също така иска да продаде 60 други държавни самолета и 70 хеликоптера.

По време на пресконференция тази седмица Лопес Обрадор беше запитан за споразумението си със САЩ, което включва използването на Националната гвардия на Мексико по границата на страната с Гватемала.

"Относно това колко ще струва осъществяването на този план, нека ви кажа, разполагаме със средствата," каза Лопес Обрадор.

"Парите ще дойдат от постъпленията от продажбата на луксозния президентски самолет."

Самолетът беше закупен през 2016 г. и е кръстен "Хосе Мария Морелос-и-Павон", на името на лидер на мексиканското движение за независимост.

Какво представлява споразумението между САЩ и Мексико?

Със споразумението, сключено през миналата седмица, беше избегнато налагането на 5% мита върху вноса от Мексико, която е третият най-голям търговски партньор на САЩ.

Мексико пък ще използва 6 000 души от своята Национална гвардия за охрана на южната си граница с Гватемала, в опит да ограничи потока на мигрантите.

Страната също така се съгласи да подкрепи разширяването на схемата за връщане в Мексико на търсещите убежище, които вече са в САЩ, където да изчакват обработването на молбите им.

Някои мексиканци разкритикуваха в социалните медии решението на президента за самолета и заклеймиха идеята средствата от продажбата му да бъдат похарчени за мигранти, които не са мексиканци, пише BBC.

Според други, след като самолетът не е намерил купувач в последните шест месеца, е малко вероятно това да се случи в следващите 45 дни, когато ще изтече сделката за митата между САЩ и Мексико.