Мелони подгрява десницата с фентъзи парти, Мъск е главният герой
Илон Мъск ще бъде сред гостите на четиридневното фентъзи парти на италианския премиер Джорджа Мелони.
Тази година то обещава повече забавление и блясък, отколкото е имало за последните 25 години, съобщава Euronews.
Фентъзи манията на Мелони
Всичко започва през 1998 г., когато Джорджа Мелони все още не е позната фигура в италианската политика.
Но като ръководител на римския клон на Azione Giovani (младежката секция на вече несъществуващата партия Alleanza Nazionale), тя създава общонационално събитие за консервативната младеж в страната. То е наречено на името на Атрею, един от главните герои на фентъзи филма от 1984 г. по романа Never Ending Story.
За почитателите на Мелони, които са наясно с манията ѝ по фентъзи жанра, името съвсем не е изненадващо. Нито фактът, че идеята за създаването на „Атрею“ й хрумва, след като през 90-те години посещава Hobbit Camp - подобен на Уудсток лагер, организиран от постфашистката партия Movimento Sociale Italiano за младежи, които са почитатели на книгите на Толкин.
Но тазгодишното издание на фентъзи фестивала, който се провежда от четвъртък, 14 декември, до неделя, 17 декември, ще се различава от предишните.
На първо място, Мелони вече не е в периферията на италианската политика, а на самия връх. Второ, новата роля на премиер ѝ позволи да привлече високопоставени гост-звезди на странното си събитие, включително най-богатия човек на планетата Илон Мъск и лидера на испанската популистка партия Vox Сантяго Абаскал.
За какво е фестивалът
Според Пиеро Гарофало, професор по италиански науки в Университета на Ню Хемпшир в САЩ, „Атрею“ е "не толкова политическа конвенция, колкото партийно политическо събитие".
Фестивалът, на който тази година ще има коледно село и ледена пързалка, включва младежки концерти, изложби, дебати и хумор и се фокусира върху общуването, а не само върху политическите разговори.
Темата на тазгодишното издание е "Bentornato orgoglio italiano" ("Добре дошло обратно, италианско самочувствие")" - заглавие, което напълно съответства на предизборния манифест и постоянната мантра на Мелони.
И макар събитието да е запазило традиционния си социален и весел характер, политическото му значение тази година е неоспоримо.
"Днес, с политическия възход на Джорджа Мелони и неотдавнашните изборни успехи на "Италиански братя", „Атрею“ придобива все по-голямо значение и медийно внимание", казва Гарофало пред Euronews.
"Сега фестивалът служи като платформа за представяне на международния авторитет на Мелони и на интеграцията на италианската десница в международната общност", допълва той.
Височайше присъствие
Списъкът с гостите включва всички представители на европейската и международната десница.
Сред най-видните са Илон Мъск, който се очаква в събота, албанският премиер Еди Рама и испанският лидер на крайнодясната партия Vox Сантяго Абаскал.
Elon Musk sarà ospite di Atreju a Roma questo sabato. Il tycoon ha accettato l'invito della presidente del Consiglio Giorgia Meloni https://t.co/6kyLIXJx0F
— RaiNews (@RaiNews) December 12, 2023
Министър-председателят на Обединеното кралство Риши Сунак, "който споделя с Джорджа Мелони неортодоксални подходи за справяне с притока на мигранти, ще се срещне с премиера в събота сутринта по време на фестивала", казва Гарофало.
Според него обаче, участието в празника не означава автоматично солидарност или подкрепа за Мелони.
"Например няколко лидери на опозиционни партии, сред които Матео Ренци, Карло Календа, Анджело Бонели и Микеле Емилиано, също ще присъстват на фестивала с надеждата да привлекат гласове и да се изявят", казва той.
"Всъщност участието е сигнал за нарастващото значение и видимост. Въпреки това, освен посетителите, които вероятно ще надхвърлят 100 000 душ, и широкото медийно отразяване (дължащо се до голяма степен на видните гости) през следващите дни, това не е събитие, което се следи с особен интерес от широката общественост, въпреки че със сигурност ще заеме централно място в медиите", допълва той.
Любопитен факт е, че Урсула Фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, е отклонила поканата за фестивала.
The NeverEnding Story
Джорджа Мелони подчертава значението на романа още в публикация във Facebook през 2019 г., посветена на 40-годишнината от публикуването му.
"Много важен роман, който беляза детството ми. Борбата и победата срещу Нищото - враг, който се опитва да изтощи въображението на младежта, като я лишава от ценности и днес представлява вдъхновяващ символ. Имайки предвид този модел, аз винаги съм продължавала своята политическа страст!", пише бъдещият премиер тогава.
Мелони често споменава и "Властелинът на пръстените" на Дж. Р. Р. Толкин, който тази година беше обект на голяма изложба в Рим. Сред фентъзи идолите ѝ са още "Игра на тронове" и манга героят и космически пират капитан Харлок.
Възраждане на стара традиция
"Увлечението по фентъзи жанра от постфашистката крайна десница датира отпреди Мелони и се появява като разпознаваем феномен в Италия през 70-те години на 20 век", обяснява Гарофало. "Италианските националисти се позиционират като малка общност от носители на истината, които се изправят срещу непреодолимата затъпяваща сила, която загрозява обществото.", обяснява той.
Според него фантастичните разкази осигуряват ярко противопоставяне и отхвърляне на модерния свят, представяйки "като благородни борбите на традиционните общества за запазване на идеализираното минало срещу заплахите от промяна, въплътени от външни сили".
В този контекст присвояването на фентъзи символиката в политическия дискурс от страна на Мелони се вписва в тази традиция.
"Когато символът е реален, крайният резултат е реален. Както казва Джорджа Мелони: "Не смятам "Властелинът на пръстените" за фентъзи", допълва професорът.