Смята се, че повече от 95 процента от животинските видове на планетата са по-малки от палеца ви.

По-голямата част от съществата, които се показват в музеите по целия свят, обаче са гръбначни животни - скелети на динозаври, диорами на африканска савана с лъвове, зебри, биволи, маймуни и други.

Големите животни наистина са впечатляващи и тяхната анатомия е лесна за свързване с нашата собствена - скелети, очи и крайници.

Но фокусирането само върху гръбначните не представя точно разнообразието на животинското царство, посочва Amusing Planet.

Част от музеите по света разполагат с хиляди проби безгръбначни за микроскоп, но малцина ги имат на показ, а тези, които показват, са само шепа от тях, обикновено фиксирани под микроскоп, в който човек трябва да надникне.

Вижте кои са едни от най-застрашените животни на планетата През последното столетие много от дивите популации и екосистеми са подложени на огромни рискове, предизвикани от климатичните промени и от човешката дейност

Грантовият музей по зоология в Университетския колеж в Лондон се опитва да поправи това със своя Micrarium, посветен на миниатюрните обитатели на нашата планета.

В Микрариума са изложени над две хиляди проби, облицоващи стените от пода до тавана и осветени отзад, което позволява на посетителите да видят детайли, като мускулите на краката на бълхите и напречното сечение на мухата.

Освен цели животни, в Micrarium има и части от по-големи животни, като калмари и микроскопски проби на китове, мамути и жирафи.

Въпреки че две хиляди са много проби, благодарение на техния размер, цялата колекция се вписва плътно в малко и тясно помещение, който преди е функционирало като склад. Таванът е огледален, което създава впечатлението, че колекцията продължава до безкрай.