Милиони хора по света са изложени на т. нар. "температурен стрес" - опасно състояние, което може да доведе до спиране на жизненоважни органи. Много от тези хора живеят в развиващите се страни, където им се налага да работят при изключително високи температури.

В следващите десетилетия, ако глобалното затопляне продължи, горещините в някои части на света могат да станат нетърпими за човешкия организъм, предупреждават учени, цитирани от BBC.

Доктор Джими Лий работи в една от болниците в Сингапур, където се лекуват пациенти с COVID-19. В сградата не се пуска климатик, за да се ограничи опасността от разпространение на вируса.

В резултат на това той и неговите колеги, които са принудени да работят в плътни защитни костюми, забелязват редица негативни промени в начина, по който работи организма. Хората стават по-раздразнителни, защото жегата влияе на нервната им система, а в същото време се отразява на най-важното качество на един медик - да взима бързи и правилни решения.

Д-р Лий предупреждава, че някои медици игнорират първите симптоми на температурния стрес и продължават да работят, докато не колабират. А това може да доведе до дълготрайни последствия за тяхното здраве.

Температурният стрес е състояние, в което тялото не може да се охлажда достатъчно бързо и температурата му може да се повиши до опасни нива. Най-често до подобна ситуация се стига, когато основният механизъм за охлаждане - изпотяването, не може да работи ефективно заради високата влажност на въздуха.

Както и в случаите, когато влагата от потта не може да се изпарява - например при носенето на защитен костюм, каквито се използват от лекарите, работещи с COVID-19.

Според д-р Ребека Лукас, която е преподавател по физиология в университета в Бирмингам, симптомите могат бързо да ескалират от световъртеж и припадъци до крампи и спиране на органи, включително червата и бъбреците.

Един от начините да бъде идентифицирана границата, над която условията започват да стават опасни, е т. нар. "метод на мократа крушка" (Wet Bulb Globe Temperature - WGBT). Той измерва не само температурата, но и влиянието на влажността и други фактори.

От 50-те години на миналия век той се използва от американската армия за определянето на безопасни условия на тренировка за войниците. Счита се, че когато индикаторът WGBT достигне 29 градуса (външната температура, коригирана с показателите за влажност), тренировките за всички, които не са преминали през аклиматизация, трябва да бъдат прекратени.

А д-р Лий и неговите колеги от болницата в Сингапур редовно работят при подобни стойности, като пиковите нива на WGBT достигат 32 градуса - граница, която американските военни считат за екстремно рискова.

Учените са регистрирали и още по-високи равнища и то в условия, в които работят хора - например солници и стоманодобивни заводи, където температурите по WGBT достигат до над 40 градуса.

"Когато човек се подлага на подобни екстремни горещини ежедневно, настъпват дългосрочни промени в организма. Той се дехидратира системно, в резултат на което се появяват проблеми в сърдечносъдовата система, в бъбреците и в други органи", обяснява проф. Виджа Венугопал от индийския университет Шри Рамачандра.

Готово ли е човечеството за следващата голяма катастрофа? Малко вероятните инциденти са част от живота, като на индивидуално ниво повечето хора разчитат на правителствата или на застрахователните компании да се погрижат за покриването на щетите


С повишаването на средните глобални температури, все повече хора се излагат на подобни екстремни условия на работа, пише още изданието. Компютърните модели на британската метеорологична служба показват, че броят на дните, в които WGBT надвишава 32 градуса, ще се повишава устойчиво в следващите десетилетия.

До 2100 година се очаква броят на хората, които работят при опасно високи нива на горещина и влажност, да достигне 1.2 милиарда души - четири пъти повече отколкото в момента.

Според д-р Джими Лий има няколко решения на проблема. Първото от тях е свързано с поведението на самите служители - те трябва да пият достатъчно течности и да си взимат редовни почивки по време на работа. Хората, които работят на открито, трябва да се стремят да прекарват колкото се може повече време на сянка, така че да не бъдат изложени на пряка слънчева светлина.

По думите му медиците, които в момента работят при екстремно високи температури, облечени в тежките защитни облекла, провеждат нещо като "репетиция" за това как ще изглежда светът, ако глобалното затопляне продължи.

"Климатичните промени ще се окажат много по-опасно "чудовище", отколкото сме предполагали. Държавите се нуждаят от общи координирани действия, за да се подготвят за това, което идва. В противен случай ще платят много висока цена", казва още лекарят.