На остров Хидра колите са забранени, чуват се копита вместо клаксони
На пръв поглед, Хидра не се различава от своите съседи в Егейско море.
На романтичните улици са накацали кокетни бели къщи, зад всеки ъгъл има спиращи дъха гледки към блестящите сини води, а въздухът е изпълнен с аромат на жасмин.
Това, което отличава Хидра, е начинът на придвижване.
Местните жители са категорично против шума на клаксоните и са го заменили с ритмичния звук на конски копита, разказва CNN.
Забраната за движение на моторни превозни средства (с изключение на линейки, пожарни и сметосъбиращи коли) дори е залегнала в местното законодателство. Населението, което наброява около 2500 местни жители, се придвижва само с мулета, магарета и малки коне.
Слизайки от ферибота и влизайки в пристанището на Хидра, сърцето на острова, туристите са посрещнати от малки кончета, които грациозно си проправят път по калдъръмените улици и им дават възможност да се потопят в лежерния ритъм на острова.
Докато се разхождате по причудливите пътеки на Хидра, често можете да видите местни хора, които се занимават с ежедневните си дела, придружени от своите четириноги спътници.
"Хидра е остров, който наистина ви връща назад във времето", казва Хариет Джарман, собственик на компанията за конни преходи Harriet's Hydra Horses. "Целият транспорт на този остров се извършва с коне или мулета. Тъй като няма коли, животът на всички е малко по-спокоен."
Връзката на Джарман с Хидра започва преди 24 години, когато майка ѝ я води на почивка там, а след това взема решение, променящо живота им – да направят Хидра свой постоянен дом.
Десетилетие по-късно, по време на икономическата криза в Гърция, Джарман се сблъсква с натиска да продаде скъпия си кон Хлое. Твърдо решена да запази любимия си спътник, тя решава да създаде бизнес за конни преходи – начинание, което не само й позволява да издържа Хлое, но и да споделя любовта си към пейзажите на острова.
"Омръзна ми всички да ми казват да продам Хлое, защото е скъпо да се поддържа кон", спомня си тя. "Помислих си, добре, ще покажа на хората причините, поради които самата искам да остана на острова".
Сега компанията разполага с 12 коня, като обиколките по пътеките на острова се водят от опитни ездачи. По време на тези пътувания се разглеждат многобройните китни манастири и живописни плажове на Хидра.
Решението да се използва традиционният транспорт с конски впряг, известен като "cáiques", е израз на почит към богатото наследство на острова и ангажимента за устойчив живот, допълва CNN.
През 18-ти и 19-ти век Хидра процъфтява като оживен морски център. Но с настъпването на 20-и век, когато в останалата част на Гърция се появява моторизираният транспорт, тесните и стръмни улици, съчетани със скалист терен, правят придвижването с автомобили непрактично.
Затова жителите се придържат към конния транспорт, който може да се движи по-ефективно по пресечения терен. С течение на времето тази зависимост от копитата се вкоренява в културата и начина на живот на Хидра.
Магаретата и мулетата стават неразделна част от идентичността на острова и се използват за транспорт на стоки, строителни материали и дори на хора из острова - традиция, която се запазва и до днес.
Липсата на автомобили допринася за безспорното спокойствие на острова, което привлича творци от всички краища на света, включително италианската киноикона София Лорен, която се влюбва в Хидра, докато снима филма "Момче на делфин" през 1957 г.
"Хидра предлага прекрасни цветове, светлина и уникална атмосфера, която е вдъхновила много хора", казва дизайнерката на бижута и родена в Хидра Елена Воци.
Известна с работата си, която съчетава традиционна изработка със съвременна естетика, тя черпи вдъхновение от гръцкото си наследство, природата и геометрията.
Въпреки че е родена в Атина, Воци казва, че е прекарвала летата и ваканциите си на Хидра, където гостува на баща си. Казва, че липсата на автомобили прави това място вълшебно за работа и вдъхновява проектите от началото на кариерата ѝ.
През 2003 г. тя е поканена да участва в конкурс за нов дизайн на медала на Летните олимпийски игри от Международния олимпийски комитет.
След като получава поканата, Воци се отправя към дома си в Хидра. Островът, със своя неизразим чар, се превръща в муза, подтиквайки към творческо пътешествие, което довежда до спечелването на конкурса и вписването на името на Воци в регистрите на най-известните спортни събития в света.
Магнетичният чар на острова привлича към бреговете му художниците Брайс Марден, Алексис Верукас, Панайотис Тецис, Никос Хаджикириакос-Гикас и Джон Кракстън, както и писателя Хенри Милър, като всеки от тях е намирал вдъхновение сред спокойните му пейзажи.
Канадският поет и музикант Ленард Коен открива Хидра през 60-те години на миналия век и го превръща в свой дом за няколко години. Престоят му е увековечен в песента му "Bird on the Wire", която той създава, докато живее там, допълва CNN.