Няма лошо време: 164-годишната шведска тайна за отглеждане на щастливи деца
По време на детството ѝ, преминало в Швеция, родителите на Линда Акесън Макгърк винаги я насърчават да излиза навън колкото е възможно повече – независимо от дъжда, снега или слънцето.
Това до голяма степен се дължи на Friluftsliv - скандинавска дума, която в груб превод означава „живот на открито“, казва пред CNBC Make It Макгърк, шведско-американска писателка, и автор на книгите Животът на открито и Няма такова нещо като лошо време.
164-годишната концепция Friluftsliv е голяма част от шведската култура. “Когато децата ми бяха малки, им позволявах да се катерят по скали и дървета, да изследват oхлювите, да копаят дупки и да играят без намесата на възрастен, точно както правех аз“, разказва авторката, която продължава страстно да защитава скандинавската традиция за живот на открито в блога Rain or Shine Mamma.
„В момента живея в Швеция, но когато живеех в САЩ, не мога да ви опиша колко странни погледи получих, когато хората научиха, че момичетата ми щастливо подремват на верандата през повечето дни, през всички сезони, или колко често играят навън боси.
Като автор на Животът на открито и Няма такова нещо като лошо време открих, че Friluftsliv е не само начин да възпитавате здравословни навици у децата в ранна възраст – това е и основната причина, поради която скандинавските страни обикновено са класират сред най-щастливите в света, казва още Линда Акесън Макгърк и дава няколко съвета как да включим Friluftsliv в родителския си подход:
1. Планирайте време на открито
Сутрешните и вечерните разходки са свещени в шведската култура. Ако времето позволява, вечерята често се провежда навън, докато семействата общуват около открит огън, на който пекат храна.
В скандинавските страни също е обичайно да видите детски градини на открито или горски училища, където децата прекарват по-голямата част от времето сред природата.
Номерът за развиване на устойчив навик към природата е да създадете ритъм, който ви позволява да излизате навън редовно, дори и само за малко.
Ако нямате време, опитайте да комбинирате времето на открито с вече установен навик. Например, вечеряйте на пикник в парка, вместо у дома, съветва Макгърк.
2. Започнете с мястото, където се намирате
Златното правило на Friluftsliv е да използвате това, което имате, и да правите това, което можете, без допълнителни усилия. Природата е навсякъде около нас и дори в по-градска среда все още има птици за гледане, цветя за мирисане и дървета за прегръщане, казва писателката.
Ако имате възможност да заведете децата си на разходка в национален парк, това е прекрасно – но малките връзки, които вие и децата ви създавате с природата всеки ден, близо до вас, ще имат по-голямо въздействие върху тях.
3. Не позволявайте на времето да съсипе деня ви
Децата не се раждат с пристрастия към времето, но могат бързо да възприемат негативното отношение на възрастните към дъжда, вятъра, студа и жегата.
Традицията Friluftsliv ни насърчава да намерим нещо, което да обичаме всеки сезон. В скандинавските страни родителите често използват старата поговорка „Няма такова нещо като лошо време, има само лошо облекло“, мотивирайки децата да излизат навън всеки ден, независимо от времето.
Разбира се, когато времето е наистина опасно, може да ви е по-добре вътре. Почти винаги обаче е по-добре да обличаме децата според сезона и да им позволяваме да изпитат радостта от тичането през проливния дъжд, пързалянето по ледени локви и охлаждането с пръскачката в двора в горещ ден, казва още Линда Акесън Макгърк, която може да последвате във Facebook и Instagram.