Алигаторът Сатурн, преживял Втората световна война, почина в московския зоопарк в петък сутринта. Смята се, че влечугото е на поне 84 годишна възраст.

Сатурн е роден в Мисисипи, САЩ и пристига в Берлин през 1936 година, по случай Летните олимпийски игри. По време на бомбардировките над германската столица той успява да избяга, но впоследствие е открит от британски войници, които го подаряват на Съветския съюз.

Не е ясно как е оцелял по време на военните действия, но от юли 1946 година той се превръща в хит за посетителите на зоопарка в Москва.

"Московският зоопарк имаше честта да бъде дом за Сатурн в продължение на 74 години. За нас той представляваше една цяла епоха, познаваше ни от деца. Надяваме се, че не сме го разочаровали", казват от ръководството на зоопарка.

Сатурн познавал всички хора, които се грижели за него и обичал масажите с четка по гърба. Когато обаче бил в лошо настроение, можел да троши железни пръти и бетон с челюстите си.

Алигаторите от Мисисипи обикновено живеят между 30 и 50 години, но Сатурн се оказва доста по-издръжлив.

Със сигурност той е един от най-възрастните екземпляри в света. В Белградския зоопарк живее друг представител на същия вид, който е на над 80-годишна възраст.

За Сатурн се носят слухове, че бил част от личната колекция на нацисткия диктатор Адолф Хитлер, а не е бил собственост на берлинския зоопарк. Впоследствие тези твърдения са отречени.

До ден днешен обаче не е ясно как успява да се измъкне от зоопарка по време на масираните съюзнически бомбардировки през 1943 година. Един от снарядите попада директно в аквариума на влечугите, а берлинчани разказват, че от взрива на улицата били изхвърлени четири трупа на други алигатори. Сатурн обаче оживява и в продължение на три години оцелява по улиците на опустошения от военните действия град, в климатични условия, които по принцип въобще не са гостоприемни към влечугите от неговия вид.

Сега, след смъртта си, той вероятно ще бъде препариран и ще бъде изложен в природонаучния музей в Москва.