Преди близо 3.2 милиона години Люси умира. Днес вече знаем как.

Австралопитекът Луси, емблематичният човешки братовчед, чийто скелет беше открит в Етиопия през 1974 г., умира малко след като пада от дърво, според ново проучване, публикувано в понеделник в British Journal Nature.

Повече от четири десетилетия след откриването й, Люси остава един от най-старите и най-добре запазени скелети на възрастен хоминид, придвижващ се изправен, според Джон Капелман, антрополог от университета в Тексас и водещ автор на изследването.

Хоминидът е член на еволюционното семейство, който включва големи маймуни - като горили, шимпанзета и орангутани, хора и техните предци, някои от които са изчезнали.

Луси, пример за най-стария известен хоминид Australopithecus afarensis, умира на приблизително 15 години в днешна Етиопия. Едно малка създание, високо около един метър и с тегло от 27 килограма, тя вероятно прекарва нощите си в клоните на дърветата, за да се избегне потенциално опасни хищници, според Капелман.

Учените я наричат Люси заради песента на Beatles - Lucy in the Sky with Diamonds, която се пее в археологическия лагер в нощта на откриването й, според Института за произхода на човека в Държавния университет в Аризона (ASU).

С помощта на изследвания, направени докато Люси е временно предоставена на САЩ от Етиопия за пътуваща изложба през 2007 г. и 2008 г., учените откриват, че ръката и раменете й са разделени. Те установяват, че тя вероятно е паднала от височина от повече от 12 метра.

"Бяхме изненадани от това", казва Капелман пред USA Today, добавяйки, че "рядко причината за смъртта е запазена в костите." Учените смятат, че тя се е приземила на краката си, но след падането смъртта й е настъпила бързо.

В допълнение към счупените кости, големи и катастрофални наранявания на вътрешните й органи се добавят като причина за нейната смърт.

Начинът, по който и двете й рамене са счупени, показва, че тя вероятно е протегнала ръце, за да се предпази, което пък показва, че е била в съзнание в момента на смъртта си.

Други експерти, които са запознати с Люси, не са толкова сигурни в констатациите. "Мисля, че методологията не отговаря на реалистичното обяснение за по-голямата част от травмите в костите на Луси", казва палеонтолог Уилям Кембъл от Института за произхода на човека. "Ние виждаме този вид увреждане често в голямо разнообразие от животни, които не падат от дърветата", посочва той.

Костите може да бъдат увредени при стъпкване, при покриване с наноси или ако са подложени на геоложки натиск, според експерта. "Авторите на изследването не са направили подробна официална оценка на алтернативни обяснения за травмите", казва Кембъл.

Ако приемем, че откритието е вярно, според Капелман, то подкрепя теорията, че нашите предци са живели частично в клоните на дърветата – въпрос, по който учените, изучаващи човешката еволюция, отдавна спорят.

Снимки: independent.co.uk, wikipedia.org