След 14-месечна бременност, окапито К'Туша най-накрая се запозна с малкото си момиченце.

Седемгодишната жителка на зоопарка Честър във Великобритания роди малкото си Ния Ния в края на декември, а сега бебето е готово да се покаже пред света.

Ния Ния е кръстена на село в Демократична република Конго - единственото място в света, където видът окапи се среща в дивата природа, се казва в съобщение на английския зоопарк, цитирано от T+L.

Ния Ния се изправя на копитата си малко след раждането, но й отнема няколко седмици, за да набере самочувствие да напусне уютното "гнездо", изградено за нея от майка й, и да разгледа околността.

"Раждането на окапи е повод за голям празник - те са невероятно редки и невероятно специални. Мама К'Туша досега върши чудесна работа в грижите за новороденото.

Да видиш как насърчава бебето да се изправи на крака в тези скъпоценни моменти малко след раждането е истинска привилегия", според Сара Рофе, мениджър на екипа, който се грижи за вида в зоопарка Честър.

Вижте кои са едни от най-застрашените животни на планетата През последното столетие много от дивите популации и екосистеми са подложени на огромни рискове, предизвикани от климатичните промени и от човешката дейност

„Окапи са невероятно потайни животни и за известно време след раждането си Ния Ния не се осмеляваше да отиде твърде далеч, вместо това остана в уютното си гнездо, като майка й се връщаше при нея на всеки няколко часа, за да я храни," добавя тя. "Но сега тя набира повече увереност всеки ден, кипи от енергия и е нетърпелива да изследва света", допълва Рофе.

Според зоологическата градина окапи - единствените известни живи роднини на жирафите, някога са наричани „африкански еднорози“ заради неуловимата им природа. Видът е открит едва през 1901 г., тъй като са били изключително добри в дегизировката.

За съжаление, дори с техните способности и защитата на конгоанското законодателство, окапи все още редовно стават жертва на бракониери. Видът е претърпял "50% спад през последните две десетилетия - резултат от лов за месо и кожа, загуба на местообитания и граждански размирици в страната", съобщава зоологическата градина.

Понастоящем видът е в Червения списък на застрашените видове на Международния съюз за опазване на дивата природа (IUCN).

„Тъй като има само 76 окапи в зоопарковете в цяла Европа, а в дивата природа се срещат все по-рядко, всяко раждане е жизненоважно за програмата за размножаването им“, казва Ник Дейвис, заместник-куратор на бозайници в зоопарка Честър.