Много хора често се оплакват от подут корем и усещане за дискомфорт.

Обикновено това е вследствие на попадането на газове в червата.

И ако при някои хора това се случва веднага, след като са се нахранили, при други това се получава на следващия ден.

Все пак, основното, което трябва да се направи, е промяна в диетата и поведението на хранене, твърдят експерти. Ето няколко съвета, които всеки може да следва:

Преминете към мляко на растителна основа

Непоносимостта към лактоза е най-често срещаната непоносимост към храна - когато тялото не произвежда достатъчно от ензима лактаза, то не може да смила млечната захар - лактоза, което води до подуване на корема и диария. Смята се, че 68% от хората по цялата планета имат ограничена способност да усвояват лактозата.

Тук на помощ идват растителните млека и продуктите, направени на тяхната база. Днес на пазара могат да се намерят всякакви видове – от бадем, соя, коноп, овес, кашу, грахов протеин и банан. Те са вкусни и могат да се добавят към кафето, да се използват за направата на кремове, за готвене или като пълноценен заместител на кравето мляко.

Хранете се бавно

Вярвате или не, скоростта, с която се храните, може да доведе до подуване на корема. Колкото по-бързо ядете, толкова повече въздух поглъщате, изпращайки го към корема, където той ще остане като балон. Най-лесният начин да се справите с това е да се храните бавно и с мисъл.

Заменете дъвката с вода за уста

Когато дъвчем дъвка, поглъщаме въздух, което може да ни накара да се чувстваме подути. Много видове съдържат изкуствени подсладители, които допълнително може да са причина за дискомфорт. Затова е по-добре да изплакнем устата с вода за уста и ще усетим мигновена свежест.

Без газирани напитки

Без значение дали става въпрос за сода, диетични напитки или бира – газираните балончета се пренасят в корема и оттам се получава подуване. Заменете с плодов студен чай, лимонада или червено вино .

Преосмислете въглехидратите във вашата диета

След ядене на броколи и лук много хора се оплакват от подут и болезнен корем. Това може да се дължи и на чувствителност към група въглехидрати с къса верига, известни като FODMAP (много по-лесно да се каже от „ферментиращи олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли“).

Тънките черва не усвояват тези въглехидрати, те просто остават там, създава се ферментация и водят до образуване на газове. FODMAP обхваща голямо разнообразие от храни, включително млечни; плодове, като ябълки, череши, праскови и сливи; подсладители, като мед, агаве, ксилитол и сорбитол; зеленчуци, като аспержи, брюкселско зеле и чесън; бобени, като нахут, леща и соя; и зърнени храни, като пшеница и ръж.

Добавете фибри за борба със запека

Ако подуването на корема изчезне, след като се изходите, има голяма вероятност това да е свързано със запек, казва Хубер. Колкото по-дълго не се изпразва дебелото черво, толкова повече време има за бактериите да ферментират, създавайки повече газове.

Най-лесният начин за това е да се добавят богати на фибри храни, като пълнозърнест хляб, бадеми и сладки картофи.