Някога искали ли сте да живеете напълно изключени от електрическата мрежа? Благодарение на работата на архитектите, които стоят зад новия Световен търговски център и учени от Тенеси, технологията за 3D принтиране може би един ден да бъде използвана точно за това.

Архитектурната компания Skidmore, Owings & Merrill, Националната лаборатория в Оук Ридж и Колежът по архитектура и дизайн към Университета на Тенеси са обединили усилия, за да проектират една от най-големите структури, създавани някога на 3D принтер. Нейното име е AMIE 1.0, пише Wired.

През януари AMIE бе представена по време на строително изложение в Лас Вегас. Какво е специалното при нея? Това е устойчив 3D принитиран дом и кола, които генерират и споделят електричество. Къщата и колата са свързани посредством станция за безжично зареждане, която се включва, когато автомобилът бъде паркиран върху нея.

3D принтираната къща е оборудвана с мивка, печка и хладилник, които се захранват със слънчеви панели. Когато всички електрически устройства са изключени, електричеството се съхранява в акумулатора на жилището. SUV моделът също има акумулатор и генератор, който работи на бензин. Ако няма слънце, структурата може да взема електричество от своите акумулатори.

Идеята за устойчивостта е в основата на проекта. "Бяхме наистина заинтригувани от това, защото цялата идея на 3D принтирането е, че в крайна сметка можеш да проектираш сграда и да я принтираш така, че да нямаш брак," казва Фил Енквист, партньор в Skidmore, Owings and Merrill.

Той също така смята, че благодарение на сътрудничеството между честния и публичния сектор, 3D принтираните жилища могат да се произвеждат в по-големи мащаби още от следващата година.