Ставането рано сутрин е изпитание за милиони хора по света. Да съумееш да се събудиш и да се чувстваш отпочинал е задача, която за мнозина изглежда невъзможна.

Американско проучване сочи, че при 39% от хората се наблюдава умора след почивните дни и им се иска много да могат да си поспят достатъчно и през работните дни.

Неизброимо количество часове са били посветени на изследвания по темата. След преглед на някои от тях, както и редица интервюта с експерти, ще ви предоставим кратък пътеводител за стабилен сутрешен режим.

1. Коригирайте осветлението

Както знаете, тъмнината предразполага тялото да заспи. Точно по същия начин сутрин ни е трудно да се вдигнем от леглото, защото ни липсва светлина. Без слънчеви лъчи ставането е мъка.

Един от начините да намерите решение е като си купите от онези машинки, които постепенно осветяват помещението, в което сте. Или пък да настроите лампа, която работи с подходящ механизъм.

Разгледайте пазара и е напълно възможно до края на деня да намерите точната.

2. Пийте кафе рано-рано (и по възможност често)

Със сигурност сте наясно, че сутрешното кафе притежава способността да посилва вниманието и концентрацията. Идеално е за стимулиране на продуктивността.

Скорошни проучвания посочват още, че кафето сутрин подобрява паметта. Кофеинът в него позволява по-лесно запаметяване на информация и за по-дълъг период от време.

3. Стимулирайте максимално естествената ви реакция на събуждане

Докато умът ни казва „ставай”, защото будилникът звъни, тялото ни се бори да не излезе от под завивките. Една тактика: можете да започнете да ставате по-лесно, ако се възползвате от естественото въздействие на хормона кортизол.

Научно доказано е, че нивото му се повишава с 50 % половин час, след като отворим очите си.

Нещата, които стимулират естествената реакция на събуждане: аспирин, сън на фона на нискочестотни звуци, като уличния трафик, и събуждане в пълна тъмнина.

4. Пропуснете интензивната тренировка

Вероятно сте на мнение, че една тренировка рано сутрин ще ви дари с нужната бодрост. Да, ама не.

Според спортния психолог д-р Костас Карагеоргис, сутрешните часове не са най-удачното време за интензивна тренировка, вдигане на тежести, спринтиране и т.н.

5. Вземете студен душ

Тръпки да те побият. Определено ще се събудите, та и отгоре. Много изследвания сочат, че взимането на студен душ или пък пиенето на студена вода води до алармиране на тялото, че трябва да се събуди.

Препоръчваме студените душове и поради друга причина. Доказано е, че те са много полезни. Например, стимулират кръвообращението и повишават съпротивителните сили на имунната система. Ефективни са и срещу депресия.