Съпругът ми и аз не бяхме планирали да живеем с 10% от предишните ни доходи. Кой планира такова нещо?

Нашето драматично свиване на доходите и разходите дойде, когато след 11 години в една и съща компания в Силициевата долина и поредица високостресови позиции, съпругът ми напусна работа, разказва Дженифър О‘Конъл в MarketWatch.

Двамата сме ирландци, а условията по неговата виза не му позволяваха да започне работа в друга компания. Моята виза пък ми позволяваше да работя, само ако и той работи. Единствената ни възможност бе да се върнем в Европа – и двамата прехвърлили 40 г. и с три деца. Беше плашещо.

Близо година след този период обаче, не бихме променили нищо. Бихме ли заменили начина, по който живеем сега, за живота ни в Силициевата долина, трите ни коли, къщата ни с пет стаи и басейн в Саратога? Зададох наскоро този въпрос на масата, докато се хранехме. Никакъв шанс.

Саратога наскоро бе обявен от Coldwell Banker за най-скъпото предградие в САЩ, що се касае до недвижимите имоти. Начинът ни на живот не струваше никак евтино.

Преди бе вълнуващо. Имаше много неща, които харесвахме у живота в Калифорния — приятели от цял свят, къщата ни в планините Санта Круз, сгушена между секвои и с намиращите се наблизо винарни и плажове. Ние обаче копнеехме за по-простичък живот.

За първи път от пет години американците напускат района на залива Сан Франциско по-бързо, отколкото идват. Много от тях биват прогонени от комбинацията от високо стресови работи и скъпия начин на живот.