Повечето хора, които владеят чужд език, все пак продължават да мислят на своя роден и това на пръв поглед няма съществено значение. Същевременно изследване на американски учени показа, че човек взема по-целесъобразни решения, когато мисли на нероден език, съобщава сп. Psychological Science.

Учени от Чикагския университет стигнаха до това заключение след серия експерименти с доброволци, чийто роден език е корейският, а втори- английският. Те трябвало да участват в игра, в която да правят залози, носещи големи печалби и незначителни загуби. Правилата на играта са такива, че колкото по-често правят залози, толкова по-голям е шансът им да спечелят. Първоначално доброволците били помолени да разсъждават на родния си език. Постиганият печеливш залог бил 57%. После те трябвало да разсъждават на английски. Постигнатият успех бил 67%.

Според учените този ефект се дължи на факта, че чуждият език налага по-голяма емоционална дистанция, т. е. потиска страховете на участниците. Самото мислене на чужд език е по-трудно и кара човек автоматично да задейства повече аналитичните си способности, отколкото емоциите си. Това променя и самата гледна точка на участниците по поставените въпроси.

Учените отдавна подозират, че смяната на езика променя и самия начин на мислене, но също така предполагат, че дори смяната на мястото може да промени гледната точка. „Дори в едно помещение, но в различни точки, човек не е един и същ [...] При смяната на декора започва нов спектакъл. Тогава решенията ще бъдат други, но това не означава автоматично, че ще бъдат по-рационални“, смятат психолозите.