Редакторите на Wikipedia гласуваха да забранят Daily Mail като източник на информация за сайта и ще го използват само при изключителни обстоятелства, след като решиха, че медийната група е ненадеждна, пише Guardian.

Това е необичайно решение на онлайн енциклопедията, която рядко налага забрана върху публикации и продължава да позволява линкове към източници, като подкрепяната от Кремъл телевизия Russia Today и Fox News, предизвикващи притеснение сред редакторите.

Аргументите за забраната са „съсредоточени върху репутацията на Daily Mail на медия, която не проверява фактите, стреми се към сензации и публикува откровени измишльотини“. Wikimedia Foundation, която управлява Wikipedia, но не контролира процеса по редактиране, съобщи в комюнике, че редактори доброволци от английската версия на онлайн енциклопедията са обсъждали надеждността на Mail още от началото на 2015 г.

„Редакторите на английската Wikipedia са единодушни, че Daily Mail е като цяло ненадежден и използването му ще бъде забранено, особено когато съществуват други, по-надеждни източници. Това означава, че Daily Mail няма да бъде цитиран като „надежден източник“ в английската версия на Wikipedia и редакторите доброволци бяха призовани да променят съществуващите позовавания на Daily Mail с друг източник, смятан за надежден от общността.

Това е в съответствие с начина, по който редакторите на Wikipedia оценяват и използват медиите като цяло - разумно и предпазливо“, се казва в съобщението.

Решението обаче вероятно не означава забрана за публикуване на линкове към статии на Daily Mail, тъй като ще има случаи, когато статия в Wikipedia е за вестника или за някой от авторите му и редакторите смятат, че е необходим линк. В същото време ще бъде въведена система, отбелязваща всяко използване на вестника като източник, и ще иска от редакторите да не го използват, а да намерят алтернативи.

Освен това редакторите поискали от доброволците да прегледат около 12 000 линка към Daily Mail, които вече са в Wikipedia и да ги заменят с алтернативни източници, където е възможно. Решението на онлайн енциклопедията идва на фона на повсеместния дебат за увеличаването на фалшивите новини, които включват и подвеждаща информация в традиционни медии.

Wikipedia е създадена през 2001 г. от Джими Уейлс и Лари Сангър и се превърна в един от най-популярните сайтове в света. Тя позволява на всеки човек да стане редактор и в някои случаи това води до фалшиви или вандалски страници. Информацията обаче се проверява от хиляди хора, които редовно изтриват умишлени или случайни грешки.

„Не знам дали да се смея или да плача от решението на Wikipedia. За статистиката, Daily Mail забрани на всичките си журналисти да използват Wikipedia като единствен източник през 2014 г. заради ненадеждността й“, заяви говорител на Daily Mail.

„Миналата година Daily Mail и MailOnline са публикували над половин милион истории и са получили възражения за неточност само за две от тях от регулатора на британската индустрия IPSO. Всички хора, които вярват в свободата на словото, трябва да бъдат дълбоко обезпокоени от този циничен, политически мотивиран опит за задушаване на свободните медии“, допълни той.