В продължение на почти три десетилетия - от 50-те до 70-те години на миналия век, три огромни и миризливи трупа на китове обикалят Европа надлъж и нашир.

Наречени Голиат, Йона и Херкулес, те са уловени край бреговете на Норвегия и първоначално са използвани, за да популяризират замиращата китоловна индустрия след Втората световна война.

В крайна сметка, животните са придобити от собственици на цирк и шоумени, които ги излагат като забележителности, посочва Amusing Planet.

Китовете са уловени край брега на Трьонделаг през 1952 г. За кратко време са проучени и изложени в Университета в Осло, където изследователите изваждат вътрешностите им, изпразват кръвоносната им система и заместват кръвта с хиляди литри формалдехид.

За да се предотврати гниенето на тъканите, хладилни агрегати са поставени в изпразнените им тела. Китовете се превозват из цяла Европа на специално изградени 30-метрови ремаркета, които по онова време са най-големите камиони в света.

Как кит се озова в бразилска гора?Когато местни рибари вървели през мангрова гора в Бразилия, извендъж се натъкнали на нещо, което не трябва да бъде там

Хиляди хора се тълпят край причудливата атракция, от която се разнася невероятна миризма. Някои от тях дори се снимат в ярко осветените вътрешности на бозайниците.

Колкото и странно да изглежда, Голиат, Йона и Херкулес не са първите китове, които се превръщат в туристическа атракция. През 1860 г. кит, заловен край бреговете на Югозападна Англия, тръгва на малка обиколка, преди да бъдеизложен в Weston Super-Mare Museum. Друг кит на име Ерик обикаля Англия през 30-те години.

Голиат за последно е видян в Италия. Херкулес е в Испания като част от цирк, преди гниещата му плът да бъде изгоренав гигантска пещ. Що се отнася до Йона, има голям шанс да я видим отново в бъдеще.

Тя се съхранява през последните четири десетилетия и от снимка, направена през 2006 г., е в доста добра форма за кит, който е мъртъв през последните седемдесет години.