Дали хората някога ще измислят технология, способна да съживява мъртъвци?

Д-р Джеймс Хирам Бедфорд със сигурност се надява на това. Той очаква този ден през последните петдесет години, замразен в лаборатория на Alcor Life Extension Foundation.

Джеймс Хирам Бедфорд е американски професор по психология в Калифорнийския университет. Преди смъртта си през 1967 г. той изявява желание да бъде замразен криогенно, така че тялото и съзнанието му да бъдат съживени в далечното бъдеще, когато са достъпни технологиите за това.

Бедфорд страда от рак на бъбреците, който метастазира в белите му дробове. Знаейки, че смъртта предстои, той влага 100 000 долара в съхранение на тялото си.

Когато умира на 12 януари 1967 г., всички обаче са неподготвени. Науката за криониката е нещо почти фантастично, а оборудване за запазване на цели тела няма. Криоконсервацията се използва само за малки тъкани и клетки, като сперматозоиди и яйцеклетки - никога за цяло тяло.

За да изпълни желанията му, медицинската сестра на Бедфорд твърди, че събирала лед от домашните фризери на съседите. След това вика Life Extension Society - група, основана през 1964 г. за насърчаване на криогенното съхрание на човешки тела.

Онова, което следва, е описано от един репортер като леко маниакално представление на местна театрална трупа, събрала се да репетира едва преди седмици.

Нов стартъп търси вечен живот, преливайки кръв от млади на стариКомпанията Ambrosia LLC се опитва да обърне процеса на стареенето чрез кръв от млади донори

Екип от „експерти“ пристига и започва да подготвя тялото. Приспособявайки техники от областта на криогенезата, която изучава материали при ниски температури, те инжектират медицински антифриз в кръвта на Бедфорд, докато продължават да изпомпват кислород през кръвната му система, за да минимизират увреждането на мозъка.

След това тялото му е поставено в капсула, пълна със сух лед (около -79 градуса по Целзий), преди да бъде преместено в течна азотна среда при –196 градуса по Целзий, посочва Amusing Planet.

През следващите две години тялото на Бедфорд се съхранява в обект във Финикс, Аризона, след което е преместено в ново съоръжение в Калифорния. Осем години по-късно то отново е преместено, докато синът и съпругата му продължават да се борят с исканията на роднини да бъде размразен.

Цената за запазване на тялото и съдебните битки изчерпват стоте хиляди долара, които Бедфорд е заделил за този малък експеримент. В един момент, разочарован от високата цена на съхранение, синът на Бедфорд мести тялото на баща си в съоръжение за съхранение на храна и периодично пълни контейнера собственоръчно с течен азот.

През 1982 г. тялото на Бедфорд стига до Alcor Life Extension Foundation, където се намира и в момента, но е под въпрос доколко добре е запазено.

При изследване, направено през 1991 г., горната част на тялото и шията, както и ръцете му, са обезцветени и червени, сякаш възпалени от инфекция. Носът му сплескан в резултат на компресиране на плоча сух лед по време на първоначалното замръзване, а кожата на гърдите му е напукана.

Ако Бедфорд някога бъде съживен, той със сигурност ще изглежда като призрак.

Но перспективата за съживяване на замразено тяло е толкова непостижимо далечна, че в научната общност има много хора, които вярват, че дори вдъхването на подобни надежди е неетично.

Дори и ако се направи такъв медицински пробив, е много малко вероятно Бедфорд - със своя груб процес на криогенно съхранение, да може да бъде върнат към живот. Истинският процес, който превръща телесните течности в твърда гелова консистенция без образуването на увреждащи ледени кристали, не е въведен до 80-те години.

Освен това антифризът - диметилсулфоксид, който някога се е смятал за полезен за дългосрочни криогеники - вече не се използва и почти сигурно е повредил мозъка на Бедфорд. Въпреки това, той остава в "състояние, близко до дълбока кома", се казва в съобщение за пресата, публикувано от Alcor Life Extension Foundation.

„Бедфорд“, гласи то, „понастоящем не е законно жив. Но той не е и мъртъв."

Технологията, стояща зад криониката, се е подобрила от замразяването на Бедфорд, но все още няма доказателства, че процесът работи.

Но надеждата, че в бъдеще това ще се промени продължава да набира клиенти на трите криогенни центъра в света - Alcor, Cryonics Institute в Мичиган и KrioRus близо до Москва.

Над 300 тела и мозъци понастоящем са замразени, а още 3000 души са сключили договори за подлагане на процеса в бъдеще. Сред тях са предимно американци, следвани от жители на Великобритания, Канада, Австралия и Германия.