Заради страх, че няма да бъдат прегледани и лекувани, българите дават милиони левове като рушвети на докторите. Това показват данните от доклад на институт „Отворено общество” за неформалните плащания в системата на здравеопазването, който бе представен вчера.

Само през 2006 г. пациентите са дали от джоба си над 160 млн. лв, пише в. "Новинар". В тази сума не са включени парите, които гражданите са платили за стоматологична помощ и лекарства, обясни директорът на института Георги Стойчев. Половината от плащанията обаче пациентите и техните близки са направили, без да получат документ срещу какво дават парите си, обясни още Стойчев.

Над 45 млн. лв. са платили болните на личните си лекари, отделно от потребителската такса, показват данните на института. Без основание пациентите са дали близо 25 млн. лв. за консултации и преглед от специалисти, а 4 млн. лв. са оставили за оказаната им помощ в болниците.

Цитираните данни обаче бяха оспорени от депутатите Антония Първанова и Атанас Щерев, според които плащанията от пациентите са много повече. Първанова посочи данни на Американската агенция за международно развитие, според които в България всяка година за прегледи, лечение и лекарства хората изваждат от джоба си 1.5 млрд. лв.

Според самите пациенти пък начинът да се спрат плащанията под масата в докторските кабинети е да се увеличат заплатите на медиците. Другият вариант е всеки установен случай да бъде оповестяван в медиите, а на корумпираните доктори да бъдат отнемани лекарските права.

Въпреки всичко хората смятат, че не корупцията е основният проблем на здравеопазването у нас. Според българите много по-тревожни са високите цени на лекарствата и недостатъчното финансиране от държавата.