Столичната улица „Граф Игнатиев” ще се превърне в пешеходна зона по подобие на централната алея на Амстердам. През следващото лято ще започнем обновяването й, съобщи преди дни кметът на София Йорданка Фандъкова.

Идеята на архитектите от А.Д.А. е „Графа“ да стане втората „Витошка“, но с трамвай. Пазарът за зарзават в градинката пред църквата „Св. Седмочисленици” пък ще се премести на отсрещния тротоар. Нещо повече - архитектите предлагат плодове и зеленчуци да се продават само в петък.

Грозните маси ще се сменят с елегантни стъклени конструкции, които ще се прибират. Вечер те ще се превръщат в кафе тераси с масички и столове, а мястото ще може да се използва и за културни събития.

Подобна ще е и съдбата на пл. „Славейков”, където пазарът за книги ще работи от петък до неделя. Там ще се монтират кокетни стъклени павилиони, които също ще могат да се местят.

В останалите дни пространството ще се използва за отдих. Емблематичната пейка на Пенчо и Петко Славейкови ще се запази на сегашното си място, а фонтанът отново ще къпе площада. Решението в кои дни ще работят двете тържища обаче ще вземе градският парламент през есента.

Улиците „Шишман” и „Солунска” ще бъдат преустроени като споделени пространства с единна повърхност за пешеходци, велосипедисти и автомобили. Едновременно ползването на улицата ще става с нова организация на движението. В зоната ще се подменят настилките, ще има нови места за отдих, дръвчета и кашпи с WI-FI зони. Ще бъде подменено и осветлението.

Площадът пред храм-паметника „Св. Александър Невски” също ще се превърне в пешеходна зона. В пространството, заключено в карето „Васил Левски”, „Цар Освободител” и ул. „Раковски”, ще се въведе ограничение от 30 км в час.

Архитектите от АДА предвиждат в паважа на площада да се вградят златни плочки с имената на видни българи от миналото. Зад паметника на Цар Освободител ще се изгради подземен паркинг за депутатите, а за гражданите ще има такъв на ул. „Оборище”.

Бронзов макет на центъра на София пък ще блесне до сградата на БАН. Общината ще кандидатства с проектите още през тази по ОП „Региони в растеж”. Идеята е след 2 г. сърцето на София да е модернизирано.