Възможностите на домакинствата да обслужват задълженията си ще се влошат през следващите месеци, макар че през първото полугодие заявените за събиране дългове намаляват с 1/3 и е регистрирана повишена събираемост. Това прогнозират от Асоциацията на колекторските агенции в България, базирайки се на проучване на "Ипсос".

Причината за негативната прогноза е нестабилната политическа и икономическа обстановка. "При предходната смяна на правителства в страната отчетохме по-малки събрани суми, което си обяснихме с очакванията за нисък икономически растеж", коментира председателят на асоциацията Райна Миткова пред вестник "Стандарт".

За първите шест месеца задълженията на граждани, подадени за събиране от колекторски компании, са в размер на 820 млн. лв. Спрямо първото полугодие на 2013 г. обемите намаляват с 1/3, като причината за този спад е намаляване на размера на средното задължение, търсено от колекторска агенция.

Средно за периода от граждани се търсят задължения в размер на 491 лв., или наполовина спрямо същия период на 2013 г. Същевременно събираемостта е повишена с 4%. Най-често услугите на колекторски фирми за събиране на задължения търсят банки, телекомуникационни компании, лизингови дружества и компании за бързи кредити.

Те са по-активни при възлагане на събирането на дългове през зимата. Все по-често на колекторски фирми се възлага събирането на дългове на бизнеса.

"По-вероятно е по-рисковият бизнес да не успява да набави външно финансиране, поради което все повече фирми търсят вземанията от контрагентите си с помощта на колекторски агенции", каза Милена Виденова, зам.-председател на асоциацията.

Плащанията от държавата също оказват голямо влияние на бизнеса - строителният бранш е силно засегнат от спирането на парите по две европейски програми.