Ресторанти търсят щраусово месо, за да включат екзотичните пържоли в менюто си. Килограмът се продава за 35 лв. и въпреки високата цена желаещи да си го купят никак не липсват. Това каза Елмира Димитрова, собственик на една от най-големите ферми за отглеждане на щрауси у нас.

Търсенето става все по-голямо и от страна на заведенията, и от частни клиенти, обясни тя. Причината е, че щраусовото месо е сред най-полезните - не съдържа холестерол и е много богато на протеини. Фермите у нас обаче трудно могат да осигурят достатъчни количества месо, с които да удовлетворят нуждите на ресторантите или на търговските вериги. Затова повечето от месото, което се продава в страната, е вносно. Българско производство може да се купи единствено от самите ферми.

Едно животно дава около 40-45 килограма месо. Това е достатъчно, за да върне инвестицията в един щраус за две години.

Освен месото, от щраусите се добива мас, която се използва широко в козметиката, обясни Димитрова. Първата серия българска козметика с щраусова мас вече е на пазара, допълни тя. Щраусовите пера също са много търсени от дизайнери, рекламни агенции и балетни формации, обясни Димитрова. Цената на едно първокласно бяло перо е 10 лв. Яйцата през лятото пък са на промоция - 30 лв. за брой. През зимата скачат до 50 лв.

Едно яйце от щраус се равнява на около 25 кокоши, а от него може да се направят 40 крем карамела.

Стопаните обаче се оплакват от условията, които се поставят за регистрация на кланиците. Те са като за кокошки или агнета, които се колят с десетки на ден, а при нас има по едно животно месечно, казаха собствениците на ферми. За да бъде всичко легално, се налага да разкарват животните стотици километри, за да стигнат до най-близката кланица, което оскъпява месото.

Източник: в-к "Стандарт"