Проектът за златодобив край Крумовград на “Болкан минерал енд майнинг”, дъщерна фирма на “Дънди прешъс метълс”, получи зелена светлина и от министъра на околната среда Нона Караджова.
Тя е одобрила предложението на Висшия екологичен експертен съвет към ведомството й проектът да бъде реализиран. Това каза Караджова пред репортери, информира в. Труд.

Екоминистърката три пъти връщаше проекторешението на експертите заради пропуски. “Изчетох доклада с най-голяма отговорност, уверих се, че всички мерки, които са необходими за изключване на всички рискове за вододайните зони, здравето на хората, околната среда и биоразнообразието, са взети предвид в решението, включително пречистване на отпадъчните води до ниво на питейни”, каза Караджова. По думите й проектът ще помогне за развитието на региона, в който безработицата е висока.

Караджова уточни, че обществеността и еколозите в Крумовград са в правото си да оспорват решението на екологичния съвет.

Борбата на природозащитните организации срещу реализацията на проекта продължава вече 4-5 години.

Основната площадка, на която ще се реализира добивът на злато, е разположена на около три километра южно от центъра на Крумовград и само на един километър от река Крумовица.

Освен открития рудник върху терена ще бъдат разположени обогатителната фабрика, табан за рудата, инсталация за съхранение на минни отпадъци и депо за почвени материали, пътища и други обекти.

Добивът от Ада тепе е с очакван експлоатационен период около 9 години при годишно производство на 850 000 т руда.

“Дънди” се отказа от първоначалния си проект златото край край Ада тепе да се извлича с цианидна технология и вместо това се съгласи да използва по-ниско ефективната, но по-безопасна за околната среда водна технология.

“Дънди прешъс метълс”, която от 2004 година експлоатира подобно златно находище край Челопеч, планира да инвестира в Ада тепе 120 - 130 млн. долара.