„Концепцията за доверие в дигиталния свят, какъвто го познаваме досега, се промени необратимо. От началото на пандемията светът се промени значително и повечето компании трябваше да се адаптират към новото нормално, като предприеха големи стъпки към дигитализацията",заяви Янис Соломакос, главен експерт по сигурността Хуауей Южни Балкани по време на ежегодния Форум за Киберсигурност, който се проведе на 17 номеври 2022 година.

Годишната конференция, организирана от „Капитал“, има за цел да представи най-новите тенденции в сектор кибесигурност, като предоставя практически знания как да се идентифицира, анализра, оценява, приоритизира и отговаря на потенциални рискове в дигиталния свят. Събитието се провежда под патронажа на Министерството на електронното управление, а форумът беше официално открит от заместник министъра на електронното управление, Атанас Мазнев. Лектори от български и световни компании като Huawei, AMATAS, KPMG, MasterCard, DIGITALL и много други обсъдиха предизвикателставата, решенията и доверието в дигиталния свят.

„Приносът на технологията към създаването на стойност и качеството на живот не само ще се увеличава във времето, но и ползите ще останат ценни за нас, стига да можем да се доверим на сигурността. До този момент присъщата сложност на системите и включената логистика подлагат на изпитание веригата от доставки при поддържането на добри данни за сигурността, а това е риск, който не може да бъде пренебрегван от никого“, каза експертът на Хуауей.

Янис Соломакос има повече от 20 години професионален опит в областта на корпоративната сигурност в мултинационални корпорации. Според експерта до този момент присъщата сложност на системите и включената логистика подлагат на изпитание веригата от доставки при поддържането на добри данни за сигурността, а това е риск, който не може да бъде пренебрегван от никого. „Примерите на неподозирани,компрометирани субекти чрез редица различни методи и техники, които излязоха наяве едва след нанесените щети, е единственото доказателство, от което се нуждаем по отношение важността на тази тема“, допълва той.

Технологията е уязвима, независимо от това откъде е получена - факт, който прави поддържането на непрекъснат фокус върху намирането и запълването на липсите в сигурността още по-важно. За г-н Соломакос установяванео на подход „Нулево доверие“ като основа за установяване на сътрудничество, ще накара клиентите да не се тревожат за субективните качества на доставчика, тъй като всички ще бъдат третирани еднакво, със скептицизъм в началото, и ще трябва да изминат пътя към доверието на клиента, като работят услиено за него чрез общоприети в индустрията стандарти, технически показатели и сертификати. Този подход също ще се окаже ценен за създаване на честна и здрава конкуренция между доставчиците, ще допринесе значително за оперативната стабилност на всеки клиент и ще втвърди инфраструктурите към оперативни смущения в случай, че се случи нещо неочаквано.

„И ако има нещо, на което ни научиха последните няколко години, то е да бъдем подготвени за неочакваното“, допълни Янис Соломакос.