Бангладеш се сочи като следващата успешна азиатска страна за инвестиции. Основният борсов индекс в страната се е повишил през настоящата година до десетгодишен максимум, покачвайки стойността си с 66% само през тази година, което прави индекса най-добре представящия се азиатски индекс след Китай.

До голяма степен значителният интерес за инвестиции в страната се предопределя от очакванията да се повтори сценария с Виетнам, където продажбата на държавни активи доведе до повишение на пазарната капитализация на пазара от 500 млн. долара към края на 2005 година до над 20 млрд. долара към момента, или повишение от 40 пъти.

Добре се представя и виетнамският индекс през настоящата година, повишил се с 44%, след като удвои стойността си през изминалата.

Военното правителство, което към момента е на власт в Бангладеш, оповести плановете си за продажба на държавните дялове от големи компании на фондовата борса.

В същото време анализатори от водещи световни инвестиционни банки като Citigroup Inc., JPMorgan Chase & Co. и Merrill Lynch & Co. очакват страната да е следващ азиатски успех за инвеститорите.

От JPMorgan определиха фондовия пазар на Бангладеш като един от петте предпочитани малки развиващи се пазари, заедно с този на страни като Казахстан, Кения, Нигерия и Виетнам.

Инвеститори и анализатори прогнозират, че правителството в страната ще продаде дела си в 26-те нефинансови държавни компании, сред които са захарни плантации, текстилни фабрики и др., на частни компании.

Това се очаква да даде значителен тласък на фондовата борса в страната, както и да подобри значително ликвидността и размера й, които са и основните проблеми пред навлизането на институционални инвеститори.

Пред страната стоят все още редица проблеми. С население от 150 млн. души, тя е сред бедните азиатски държави, а около две трети от населението й се занимава със земеделие и живее с 1.3 долара средно на ден.

Основана през 1954 година, на фондовата борса в страната са листнати към момента 261 компании. Няма ограничения за чуждестранните инвеститори. Основният индекс е с десетгодишен максимум, но все още с 20% под постигнатия си на пети ноември исторически рекорд от 3 648.75 пункта.