Китайските индекси регистрираха първото си повишение от 11 дни насам , след като се отдалечиха на 50% от постигнатия си в средата на миналата година исторически максимум.

Индексът CSI 300 Index отбеляза ръст от 5.2% до ниво от 2 991.27 пункта, след спекулативни покупки на инвеститори, смятащи, че той се е понижил твърде много и твърде бързо.

Повишението за деня бе и най-високото му такова от 24 април насам. От началото на корекцията стартирала през октомври, фондовата борса в бързоразвиващата се страна е загубила около 1.2 трлн. долара от пазарната си капитализация.

До голяма степен в основата на повишението на индексите в страната бяха и спекулациите, че китайското правителство може да се намеси, за да ограничи по-нататъшното им понижение, което засяга все повече китайци.

Спадът на индексите в страната допринесоха за това те да се търгуват при най-ниско съотношение цена-печалба от две години насам.

За последните десет дни, без да се брои повишението му днес, широкият индекс CSI 300 е загубил значителните 22% от стойността си.

Опасенията, че растящата инфлация в страната ще нарани печалбите на китайските компании, до голяма степен предопределяха спада.

Индексът RSI изчисляван въз основа на 14-дневен период на широкия индекс се е понижил под 20. Традиционно стойност на показателя под 30 сочи възможности за повишение, според техническия анализ.

Акциите на China Petroleum поскъпнаха с позволените за деня 10%, а тези на PetroChina Co. добавиха 5.6% към стойността си.

Индексът Shanghai Composite Index, който следи изменението на по-големите китайски компании отбеляза повишение днес от 5.2%, докато Shenzhen Composite Index се повиши с 5.1%.