Уолстрийт се връща към старите времена, когато с пълна сила важеше постулата „продавай през май и си почивай".

Притесненията, идващи от Европа, както и не дотам добрите макроданни излизащи за най-голямата световна икономика допринесоха за изключително повишаване на волатилността.

Водещите щатски индекси са регистрирали промяна от над 1.5% в почти половината от търговските сесии през отиващия си месец.

Междувременно бе регистрирано най-лошото представяне на индексите през май от 1962 година насам.

Отливът на капитали от борсата възлезе на 16.7 трлн. долара за седмицата приключила на 26 май, или близо четири пъти повече от този през изминалата седмица.

Заделените за парични фондове капитали междувременно са се повишили до 2.849 трлн. долара, според данни на Investment Company Institute.

На 6 май индексът Dow регистрира моментно понижение от близо 1000 пункта, след срив в системата.

В последствие голяма част от загубата бе възстановена, но много от инвеститорите започват да изразяват съмнение дали повишението ще е трайно.

„Ако искате корекция, ще получите такава", коментира Линда Дюсел, стратег от Federated Investors в Питсбърг. „Пазарът бе свръхкупен и бе нормално да станем свидетели на едно здравословно понижение".

Анализаторът обаче, продължава да стои зад прогнозата си за ниво от 1 350 за широкия S&P 500 до края на годината.

Обикновено юни и август се отличават със средно за годината изменение, но юли е един от най-силните месеци за индексите.

„Все още очакваме, че корекцията на пазара няма да се превърне в нов мечи пазар, подобно на 2008 година, тъй като в момента водещо е твърдението възстановяване от рецесията, а не навлизане в нея", според Сам Стовал, стратег в S&P.