Историческият финансов колапс засегна много инвеститори, като само шепа от тях успя да се размине с тежките загуби, пише The Wall Street Journal. Сега някои от финансовите мениджъри са склонни да очакват още лоши времена, включващи войни за клиенти, слаби приходи и възможен бум на инфлацията. Но те също така се оглеждат и за възможностите.

Джордж Сорос- оптимизъм за Китай

Сорос и преди е заявявал своята слабост към Китай, Индия и Бразилия. „Може би отново ще направим грешка, ако мислим за Китай и Индия като различни от развитите страни", заявява той, допълвайки, че Китай е страната, която ще получи най-голяма полза от финансовия крах на САЩ.

„Китай е в добра позиция за съживяване на своята икономика и ще стане мотор на глобалната икономика, частично заменяйки и американския потребител", заявява той. В момента Сорос не очаква голям спад, но и не вижда възможност за връщане на ръста на печалбите, какъвто беше преди две години.

Голяма част от ежедневните решения за инвестициите на Сорос се вземат от бившия портфолио мениджър на BlackRock Кейт Андерсън. Под съвместното им ръководство, оглавяваният от тях фонд достигна дохоност от 32% през 2007 г., 8% през 2008 г.и 17% от началото на тази година.

В Бразилия Сорос се е насочил към държавната компания Petroleo Brasileiro.

Джон Полсън- пари и големи банки

В правилното време- миналата или по-миналата година, играейки срещу финансовия сектор, Полсън спечели 17 млрд. долара.

В началото на тази година по-голямата част от активите на 30-милионния му фонд бяха пари. През последните четири месеца Полсън изкупува ипотечни облигации. Освен това той залага на ръст на акциите на големите банки и финансови компании.

Сред закупените от него ценни книжа можем да видим акции на Capital One Financial, JP Morgan (JPM), CB Richard Ellise и Petro-Canada.

Екипът на Полсън избира акции изключително прецизно, имайки предвид опасността от слаб ръст заради трудностите, които изпитват инвеститорите.

Една десета от активите на Полсън са в злато.

Джеймс Мелчър- държави в дългове

Мелчър залага на възможни икономически трудности в няколко държави и изхождайки от това изкупува деривати като кредитни суапове, свързани с дълга на Латвия, България и Румъния, както и Швеция, Гърция и Ирландия.