Гърция ще излезе от еврозоната, тъй като страната едва ли ще се сдобие с правителство, което да продължи политиката на рестрикции. Това смятат анализаторите от "Кепитъл икономикс", цитирани от гръцки електронни издания, предаде БТА. Към тяхното мнение се присъединяват още много експерти и медии. Все по-често икономистите прогнозират, че е възможно да се стигне до връщане на драхмата.

Партиите, които са против мерките за икономии, от крайната левица до неонацистите, сложиха ръка на половината от местата в гръцкия парламент след изборите в неделя. Въпреки че "Нова демокрация" ще получи първия мандат за създаване на правителство, шансовете за успех не са големи.

Според "Кепитъл икономикс" икономиката на Гърция се намира в свободно падане, като дългът й е изключително висок и неустойчив, така че пазарите очакват страната да се оттегли от валутния съюз.

За излизане на Гърция от еврозоната като най-вероятен сценарий предупреди наскоро и рейтинговата агенция Фич. Гръцкото излизане от валутния съюз е най-вероятната възможност, а впоследствие и фалит на страната. Останалите от еврозоната ще бъдат поставени под наблюдение с перспектива понижаване на рейтинга, посочи агенцията.

Чуждестранните анализатори смятат, че вчерашният резултат от изборите в Гърция е донесъл пълен обрат на политическата сцена. Те са на мнение, че днешният понеделник ще е един от най-трудните за германския канцлер Ангела Меркел, тъй като тя е загубила опора по отношение на Гърция и Франция. Представители от пазара се осмеляват вече да говорят за "края на една епоха" на стария континент. Показателен за това е примерът на водещия икономист на Saxo Bank Стин Якобсен, който коментирайки изборите в Европа спомена за отчайващ резултат, който не буди само изненада.

В момента гръцките политици се намират между Сцила и Харибда. От една страна, те трябва на всяка цена да пристъпят към мерки за облекчаване на гърците от жестоките икономии на фона на доминиращото социално напрежение в страната, а от друга, трябва да приложат новите мерки, които са договорили с международните кредитори, тъй като в противен случай излизането на страната от еврозоната ще е безапелационно, коментират чуждестранните наблюдатели.

Ако Гърция реши или избере да напусне еврозоната, страната ще трябва да прибегне до други международни партньори. Вероятността Гърция да излезе от еврозоната се очаква да предизвика ефекта на доминото и да доведе до рухване или до обявяване на независимост в еврозоната с всички последствия за това върху икономическата и политическа стабилност в целия валутен съюз.

Представители на пазара отбелязват още, че "сърдитите гърци са гласували на най-критичните за страната им избори". Процесите са толкова критични, че може да предизвикат отново възпламеняване на европейската дългова криза и да създадат отново предпоставки да се оспори бъдещето на Гърция в еврозоната, пишат гръцки електронни издания.