Франсоа Оланд е новият президент на Франция
След преброяване на над 90% от протоколите, резултатите за Франсоа Оланд са 51.56%, срещу 48.44% за действащия и в момента президент Никола Саркози.
"Мерси, мерси!" извика Франсоа Оланд пред десетките хиляди симпатизанти, дошли на площада на Бастилията, за да отпразнуват победата на социалиста. На същия площад преди 31 години е празнувана победата на първия социалистически президент на Франция Франсоа Митеран.
От парижката аерогара Бурже, където кацна самолетът Фалкон с Оланд и придружаващите го президентът се качи на кола, която обкръжена от мотоциклети с многобройна охрана и множество телевизионни оператори се отправи към историческия парижки площад.
Избраният за президент на Франция видя в победата си началото на "движение, което се надига навсякъде в Европа и може би в света".
"Вие сте много повече от народ, който иска да промени, вие сте вече движение, което се надига навсякъде в Европа и може би в света, за да донесе нашите ценности, нашите стремежи и изисквания за промяна. Мерси, мерси, мерси", звучеше леко пресипнал Франсоа Оланд.
После площадът изпя химна на Франция – Марсилезата, информира БГНЕС.
Докато Оланд се подготвяше да излезе на трибуната, малко след полунощ във Франция пристигна информация от Белия дом във Вашингтон. Президентът на САЩ Барак Обама поздрави Франсоа Оланд и го покани да посети САЩ.
Първото посещение на Оланд обаче ще бъде в Германия, за да започнат разговори с Ангела Меркел.
От своя страна загубилият Саркози призова своята партия да бъде единна през юни. "Не се разделяйте, останете единни. Трябва да вземем битката на парламентарните избори. Тя може да бъде спечелена! Резултатът, който получихме, е достоен. Но аз няма да бъда водеща фигура на предстоящата кампания", настоя той.
"Аз съм такъв, какъвто ме виждате. В мен няма нищо изкуствено, нямам нужда да си слагам маска. Аз съм такъв, какъвто съм – обикновен, директен, свободен", казваше Оланд по време на предизборната си кампания.
Социалистът е син на лекар от крайната десница и на работничка от левицата. Обещава нормално президентство и изтъква, че Франция е уморена от прекомерната енергия на Никола Саркози и от неговото "постоянно показване".
"Той се промени. Сякаш с течение на дните се наместваше в костюма на президент. Той е напълно готов да изпълнява тази функция", изтъкна приятелката на социалиста и нов президент Валери Трирвильор.
Мандатът на Никола Саркози завършва така, както започна - противоречиво. Преди 5 години беше заклеймена неговата зависимост от могъщите и от парите. Още вечерта след изборната победа той се озова във "Фуке", луксозно заведение на бул. "Шан-з-Елизе", където отпразнува триумфа в компанията на тежки богаташи. Няколко дни по-късно французите научиха от медиите за негов круиз край бреговете на Малта на яхтата на един от приятелите му, индустриалеца Венсан Болоре.
Никола Саркози е първият френски президент, който се разведе по време на мандата си. Беше и първият, който се ожени и стана баща, докато е държавен глава - през 2008 г. за Карла Бруни, която му роди дъщеричката Джулия след тримата му синове.
Въпреки неговите извинения по време на кампанията, той изпита огромно затруднение да се отърси от образа на "президент на богаташите", като това впечатление се засили с първите му решения в икономическата политика няколко месеца преди избухването на финансовата криза през 2008 г. Той обаче смята за свой коз факта, че кризата обхвана цяла Европа. Според него решенията му са били правилни, тъй като защитават французите от финансовата буря. Освен това, верен на своя политически инстинкт, той смята, че е направил добър избор, изпращайки френската армия в Либия и Кот д`Ивоар.
"Президент в условия на криза", казват за него привържениците му, но също така президент на един неприятен провал. Той трябваше да възроди френската политика, да реформира напълно затънала в тежки проблеми страна. Да направи така, че "като работиш повече, ще печелиш повече", да намали наполовина безработицата. Изобщо обаче не можа да постигне това.
В България Саркози ще бъде запомнен най-вече с това, че като президент на Франция той изигра решаваща роля за освобождаването на българските медици, прекарали осем години в либийски затвор. Те бяха освободени на 24 юли 2007 г. и се завърнаха в България с френския президентски самолет заедно с бившата му съпруга Сесилия.